Życie dorosłych z autyzmem – wyzwania i możliwości

Udostępnij:

Autyzm u osoby dorosłej może mieć wiele obliczy. Nie ma jednego uniwersalnego opisu na to, jak przebieg autyzmu wyglądać będzie u osoby w wieku dorosłym, ale można opowiadać o tym schorzeniu jak najwięcej, aby normalizować pewne kwestie w naszym społeczeństwie. W ciągu swojego całego życia osoba zmagająca się z autyzmem niestety wielokrotnie napotka na swojej drodze trudności. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jakie wyzwania czekają na taką osobę, ale i jakie ma w związku z tym możliwości.

Spis treści:

  1. Życie dorosłych z autyzmem – jak sobie radzą w codziennym życiu?
  2. Autyzm u dorosłych – integracja ze społeczeństwem
  3. Wyzwania w przypadku dorosłych z autyzmem
  4. Dobrej jakości życie dorosłej osoby z autyzmem ma początek w dzieciństwie

Życie dorosłych z autyzmem – jak sobie radzą w codziennym życiu?

Czym charakteryzuje się osoba dorosła zmagająca się z autyzmem? Wbrew pozorom na to pytanie potrafi odpowiedzieć niewiele osób. Niektórzy wyobrażają sobie dorosłego z umysłem dziecka, które ma trudności z nawiązywaniem kontaktów i życiem w społeczeństwie, inni jako osobę o ponadprzeciętnej inteligencji, ale mimo to żyjącą na skraju społeczeństwa i niemogącej podjąć żadnej etatowej pracy. Jak jednak jest w rzeczywistości?

Na początku warto zaznaczyć, że każdy dorosły chorujący na autyzm może być zupełnie inny. Wiele zależy od zaawansowania tego stanu, a także od wsparcia, jakie uzyskał już na początkowych etapach swojego życia. Dużo osób z autyzmem bardzo dobrze radzi sobie w codziennym życiu i bez większych problemów wypełnia swoje obowiązki.

Autyzm u dorosłych – integracja ze społeczeństwem

Gdy analizuje się autyzm u dorosłych, to jak wygląda, w jaki sposób przebiega, bardzo często bierze się pod uwagę kwestie związane z integracją z resztą społeczeństwa. Objawy autyzmu często postrzegane są w formie triady. W jej skład wchodzą relacje, komunikacja oraz ograniczone wzorce zachowań. Dorosłe osoby z autyzmem bardzo często mają widoczne problemy z inicjowaniem, a także utrzymywaniem relacji. Często objawia się to niepodejmowaniem kontaktu, nawet wtedy gdy, stara się go rozpocząć druga osoba. Osoby z autyzmem mają także trudności z rozumieniem intencji danych osób. Poprzez to obawiają się wchodzenia w głębsze interakcje i dzielenie się własnymi emocjami i odczuciami. Takie osoby od najmłodszych lat unikają kontaktu ze swoimi rówieśnikami, ograniczają kontakt wzrokowy i unikają dotyku.

Niemniej jednak autyzm u dorosłych należy rozumieć także od drugiej strony. Nie tylko pojawiają się trudności z nawiązywaniem znajomości, ale i z komunikowaniem się z osobami z najbliższego otoczenia. Może być to niechęć do odzywania się albo wręcz całkowity mutyzm. Oczywiście nie każda z osób cierpiących na autyzm będzie taka sama. Wiele z nich podejmuje się pracy zawodowej i współuczestniczy w społeczeństwie w niemalże pełnym stopniu.

Wyzwania w przypadku dorosłych z autyzmem

Życie z autyzmem nie jest łatwe. Zwłaszcza gdy, w okresie dziecięcym nie zostało zdiagnozowane i nie podlegało żadnej terapii. Takie osoby w życiu dorosłym zmagają się z wieloma przeszkodami. Przede wszystkim osoby z autyzmem cierpią na depresję znacznie częściej, niż osoby bez tego schorzenia. Mają tendencje do zamartwiania się, a ponadto odczuwają brak pełnej kontroli nad własnym życiem. Osoby dorosłe najczęściej tracą również pomoc od państwa pod postacią zasiłków i rehabilitacji. Ta z reguły obejmuje jedynie osoby do ukończenia 24. roku życia. Choć osoby z autyzmem mogą starać się o orzeczenie niepełnosprawności, niewielu z nich otrzymuje dokument potwierdzający pełną niepełnosprawność. Życie dorosłych z autyzmem może być skomplikowane także ze względu na trudność tworzenia związków, a te jednak w dużym stopniu wpływają na jakość życia. Możliwość stworzenia związku pojawia się jedynie u tych, którzy starają się poprawić swoje umiejętności społeczne. Nie bez znaczenia jest także partner, który wykazać się musi znajomością tej choroby i dopasowaniem do niej niektórych kwestii życiowych.

Dobrej jakości życie dorosłej osoby z autyzmem ma początek w dzieciństwie

Co można zrobić, aby dorosła osoba z autyzmem odnajdywała się w społeczeństwie o wiele lepiej? Bardzo ważne jest to, aby zapewnić jej wsparcie już w wieku dziecięcym. Bardzo pomocne okażą się spotkania z psychologiem, który będzie pracował z dzieckiem, a do tego wspomoże również jego rodziców, naprowadzając go na to, jak stymulować rozwój dziecka dotkniętego autyzmem i co robić, aby ułatwić mu odnalezienie się w społeczeństwie. Należy wskazać, że prawidłowe podejście do osoby autystycznej już na etapie wczesnego dzieciństwa, przynieść może naprawdę spore korzyści i zaowocuje postępami w nawiązywaniu kontaktów również w życiu dorosłym. Na pewno jest to jeden ze sposobów na poprawienie jakości życia takiej osoby.

Warto wiedzieć, w jaki sposób nawiązywać kontakt z osobami z autyzmem. Pomocne w tym może być na przykład właściwe szkolenie. Gdy u bliskiej osoby zdiagnozowany zostanie autyzm, szkolenie online może okazać się najprostszym sposobem na lepsze jej zrozumienie.