Rozwijanie umiejętności społecznych u przedszkolaków – rola nauczyciela

Umiejętności społeczne są niezwykle ważne – to w końcu one wpływają na całe życie człowieka, dobór przyjaciół, partnera lub pracy. Odpowiednio rozwinięte pozwalają na umiejętne rozwiązywanie problemów oraz konfliktów. Właśnie dlatego warto poświęcić im czas już od najmłodszych lat życia dziecka. W jaki sposób wspierać umiejętności społeczne u przedszkolaków? Jaka jest w tym rola nauczyciela? O tym piszemy w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

1. Umiejętności społeczne u przedszkolaków – co na nie wpływa i dlaczego są tak ważne?

2. Jaka jest rola nauczyciela w rozwijaniu umiejętności społecznych?

3. Jak kształtować umiejętności społeczne u przedszkolaków? Zabawa przede wszystkim

4. Sprawdzone sposoby na rozwijanie umiejętności społecznych u najmłodszych

Umiejętności społeczne u przedszkolaków – co na nie wpływa i dlaczego są tak ważne?

Dzieci w wieku przedszkolnym cechują się zmiennością uczuciową. Oznacza to, że bardzo szybko potrafią przejść od płaczu do śmiechu – i odwrotnie. Wyróżniają się także wyrazistością emocjonalną, czyli wiele emocji, takich jak gniew, radość, niechęć czy wstyd przejawiają bardzo wyraźnie. Jaki jest tego powód? Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzieci w tym wieku nie potrafią ukrywać swoich emocji. Widoczne są w ruchach, gestach, zachowaniu, a przede wszystkim w zabawie z rówieśnikami. To dzięki zabawom z innymi dziećmi, maluch pobudza swój rozwój społeczny i emocjonalny, zdobywając przy tym nowe doświadczenia społeczne. W ten sposób zaczyna także lepiej rozumieć emocje – zarówno własne, jak i innych ludzi. Umiejętności społeczne u przedszkolaków są zatem niezwykle ważne. Odpowiedni ich rozwój może sprawić, że szkrab wyrośnie na osobę, która potrafi nawiązywać i utrzymywać relacje z innymi ludźmi i przestrzega zasad obowiązujących w społeczeństwie.

Co wpływa na umiejętności społeczne u najmłodszych? Oczywiście podstawowym miejscem jest rodzina i wzorce wyniesione z domu. Ważnym miejscem jest oczywiście w przedszkole, w którym dziecka spędza znaczną część swego dnia. Jednak na tym nie koniec – w rzeczywistości wpływ na społeczny rozwój dziecka ma każda sytuacja społeczna i każdy napotkany człowiek.

Jaka jest rola nauczyciela w rozwijaniu umiejętności społecznych?

Nauczyciel przedszkola jest osobą, którą maluch widzi niemal codziennie przez kilka lat swojego życia. Najczęściej jest to autorytet, którego zdanie jest nie do podważenia. Okazuje troskę, zainteresowanie, wprowadza w fascynujący świat przyrody, liter, cyfr i organizuje interesujące zajęcia. Ma duży wpływ na rozwój dziecka w poszczególnych sferach: emocjonalnej, poznawczej, fizycznej, a także społecznej. Warto więc mieć na uwadze, że nauczyciel może stanowić doskonały wzór do naśladowania – pokazując swoim postępowaniem, jak należy się zachować w poszczególnych sytuacjach. Nauczyciel okazujący szacunek, troskę i empatię innym osobom oraz wyrażający swoje emocje w sposób konstruktywny, może być prawdziwym skarbem w życiu małego dziecka. Pokaże mu bowiem, jak należy traktować inne osoby i w jaki sposób rozwiązywać konfliktowe sytuacje.

Jak kształtować umiejętności społeczne u przedszkolaków? Zabawa przede wszystkim

W jaki jeszcze sposób nauczyciel może kształtować umiejętności społeczne u przedszkolaków? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nauka przez zabawę. Możliwości tutaj jest sporo. Jedną z nich są zabawy tematyczne, w których zadaniem dzieci jest wcielenie się w poszczególne role i odegranie scenek. Nauczyciel może zaproponować maluchom odegranie problematycznej sytuacji, np. kłótni między koleżankami – zadaniem dzieci będzie takie przeprowadzenie rozmowy, aby zakończyła się ona kompromisem.

Z pomocą przychodzą również różnego rodzaju historyjki obrazkowe, które dzieci powinny dokończyć według własnego pomysłu. Sprawdzą się także ilustracje lub zdjęcia osób, które wyrażają poszczególne emocje. Maluchy powinny je nazwać i spróbować opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Umiejętności społeczne u przedszkolaków mogą kształtować się także podczas zabaw i gier ruchowych. To właśnie wtedy dzieci dowiadują się, że nie zawsze muszą wygrywać. Wszelkie sporty lub zabawy drużynowe są świetnym sposobem na rozwijanie tych cennych umiejętności – uczą jak współpracować i że tylko wspólnymi siłami można osiągnąć zamierzony efekt.

Sprawdzone sposoby na rozwijanie umiejętności społecznych u najmłodszych

Co jeszcze, poza zabawą, może mieć wpływ na umiejętności społeczne u przedszkolaków? Z całą pewnością warto skorzystać z literatury — z pomocą przychodzą tu bajki terapeutyczne, które poruszają ważne dla dzieci tematy. Pozwalają oswoić się z trudnymi sytuacjami i podpowiadają maluchom, jak się podczas nich zachować.

Dobrym rozwiązaniem jest także TUS, czyli trening umiejętności społecznych. Szkolenie online, które dostępne jest w naszej ofercie, z pewnością pomoże Ci zdobyć niezbędną wiedzę, by przeprowadzić ten rodzaj zajęć dla swojej grupy przedszkolnej. Ten specjalny rodzaj pracy z grupą ma na celu nauczenie dzieci efektywnych sposób funkcjonowania społecznego. Wspiera komunikację, umiejętności prospołeczne, radzenie sobie w trudnych sytuacjach oraz uczy rozpoznawania i regulowania swoich emocji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się zatem z nami, a z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Udostępnij: