Wsparcie rodziców dzieci z autyzmem – co warto wiedzieć?

Autyzm to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych. Poznanie diagnozy niekiedy jest szokujące dla całej rodziny, na moment wywracając wszystko do góry nogami. To jednak nie koniec świata! Warto wówczas poszerzyć swoją wiedzę, skorzystać z pomocy specjalistów, wdrożyć pewne zmiany i nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Niezwykle ważne jest wsparcie dla rodziców dzieci z autyzmem. Na czym polega i co obejmuje? Na tym właśnie skupiamy się w naszym dzisiejszym artykule.

Spis treści:

  1. Diagnoza – i co dalej? Wsparcie dla rodziców dzieci z autyzmem
  2. Wsparcie rodziców dzieci z autyzmem – na czym powinno polegać?
  3. Jak radzić sobie ze stresem związanym z opieką nad dzieckiem ze spektrum?
  4. Gdzie szukać wsparcia?

Diagnoza – i co dalej? Wsparcie dla rodziców dzieci z autyzmem

Diagnoza dotycząca autyzmu spada często na rodzinę jak grom z jasnego nieba. Nawet jeżeli istniały pewne przesłanki świadczące o tym zaburzeniu, potwierdzenie go przez specjalistów jest zazwyczaj sporym zaskoczeniem. Rodzice mogą mieć wówczas wiele pytań i wątpliwości, dotyczących tego, jak poradzą sobie z takim wyzwaniem i czy będą w stanie pomóc swojemu dziecku. Pojawia się poczucie lęku, bezradności, a poziom stresu zdecydowanie wzrasta. Jednak spokojnie – odnalezienie się w nowej sytuacji, mimo że zajmie nieco czasu, jest kluczem dla lepszego funkcjonowania dziecka i zapewnienia mu należytej pomocy. Niezwykle ważne jest wsparcie dla rodziców dzieci z autyzmem, którego udzielają nauczyciele i osoby specjalizujące się w pracy ze spektrum. Warto również porozmawiać z zaufaną, bliską sercu osobą, której będziesz mógł opowiedzieć o wszystkich swoich uczuciach związanych z poznaniem diagnozy.

Wsparcie rodziców dzieci z autyzmem – na czym powinno polegać?

Warto podkreślić, że autyzm to zaburzenie, które dotyka całą rodzinę. Wymaga sporego dostosowania się otoczenia do specjalnych potrzeb dziecka autystycznego. W końcu ćwiczenia w gabinecie psychologa, logopedy czy terapeuty integracji sensorycznej są tylko częścią życia dziecka – cała reszta odbywa się w domu oraz szkole. To właśnie tam, w pewien sposób, powinna być kontynuowana terapia. Dzięki temu dziecko łatwiej poradzi sobie z poznawaniem świata i siebie oraz radzeniem sobie w codziennych sytuacjach. Aby jednak opiekunowie wiedzieli, jak wspierać rozwój swojego dziecka, niezbędne jest wsparcie rodziców dzieci z autyzmem. Tutaj przyda się ścisła współpraca z terapeutami, którzy krok po kroku wytłumaczą sposób postępowania z dzieckiem autystycznym. Ważne jest to, by poznali specyfikę tego zaburzenia, potrzeby dziecka oraz najlepsze sposoby na codzienną pracę w domu.

Jak radzić sobie ze stresem związanym z opieką nad dzieckiem ze spektrum?

Opieka nad dzieckiem ze spektrum to niewątpliwie spore wyzwanie, które niesie za sobą szereg różnorodnych emocji. Codzienne frustracje, lęki, obawy i wiele nowych obowiązków przyczynia się do powstawania stresu, który może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. W końcu nagromadzony stres może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak depresja, bezsenność, migreny, a w skrajnych przypadkach nawet do zawału czy udaru. Należy więc odpowiednio zadbać o nie tylko o pociechę, lecz także o siebie. W końcu nie od dziś wiadomo, że szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.

Na czym więc polega wsparcie rodziców dzieci z autyzmem w kwestii radzenia sobie ze stresem? Tutaj przydatne będą indywidualne rozmowy z psychologiem, który wskaże najbardziej skuteczne techniki relaksacji i wyciszenia. Z całą pewnością pomocne będzie znalezienie swojego hobby, które pozwoli na oderwanie się od problemów dnia codziennego. Sport, sztuka, a może rękodzieło? Możliwości jest sporo. W walce ze stresem z pewnością pomocne będzie otaczanie się wspierającymi osobami, które np. będą w stanie zaopiekować się dzieckiem, gdy zajdzie taka potrzeba lub poświęcą chwilę, aby porozmawiać o Twoich problemach.

Jak jeszcze można radzić sobie ze stresem? Postaraj się wychodzić z domu wtedy, gdy jest to możliwe. Nawet kilkunastominutowy spacer lub inna aktywność na świeżym powietrzu pozwala „oczyścić głowę” i odciąć się od wszystkich rozpraszających bodźców.

Gdzie szukać wsparcia?

Już wiesz, jak ważne jest wsparcie rodziców dzieci z autyzmem. Zastanawiasz się jednak, gdzie go szukać i od czego zacząć? Już na wstępie warto sprawdzić, jakie fundacje i stowarzyszenia wspierające dzieci z autyzmem i ich rodziny, działają w Twoim mieście. Nierzadko oferują one zajęcia dla dzieci rodziców, warsztaty, szkolenia czy akcje społeczne. Poznanie innych rodziców, którzy są w tej samej sytuacji, może okazać się dla Ciebie zbawienne. Niektóre fundacje mają grupy wsparcia dla rodziców, prowadzone przez psychologa. Można na nich wymienić się doświadczeniami, opowiedzieć o aktualnych problemach oraz poznać historie innych osób.

W Twoim mieście nie działa żadna fundacja? Nic straconego – tutaj z pomocą przychodzi Internet. Bez trudu znajdziesz grupy na Facebooku czy fora tematyczne poświęcone dzieciom z autyzmem i ich rodzinom.

Jesteś nauczycielem i chcesz dowiedzieć się, jak wspierać rodziców dzieci z autyzmem? Nie wiesz, w jaki sposób udzielić im profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z wyzwaniem, jakim jest autyzm. Szkolenia dla nauczycieli online, które oferujemy, mogą być tym, czego szukasz. Już teraz zapoznaj się z naszą ofertą i poszerz swoją wiedzę, abyś mógł przekazać ja tym, którzy jej potrzebują.

Udostępnij: