Fakty i mity na temat autyzmu – rzućmy światło na nieporozumienia

Udostępnij:

Mity społeczne czy stereotypy myślowe tworzone są przez ludzi i przekazywane dalej. Ma to na celu uproszczenie otaczającej nas rzeczywistości, jednak czy na pewno? W końcu wiele z tych poglądów powoduje powstawanie niewłaściwych, a często krzywdzących poglądów na temat innych. W naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jakie są najczęściej spotykane mity na temat autyzmu i postaramy się je wyjaśnić. Skupimy się także na faktach, czyli tym, co warto wiedzieć na temat spektrum autyzmu. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie? Czytaj więc dalej, a znajdziesz odpowiedź na wiele nurtujących Cię pytań.

Spis treści:

  1. Najpopularniejsze mity na temat autyzmu – autyzm to choroba wywołana przez szczepionki
  2. Autyzm – fakty i mity. Czy znasz je wszystkie?
  3. Inne popularne mity o autyzmie 
  4. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? 

Najpopularniejsze mity na temat autyzmu – autyzm to choroba wywołana przez szczepionki

Jednym z najczęściej występujących mitów, jest przeświadczenie, że autyzm to choroba. Jest to błędne określenie, gdyż jest to zaburzenie rozwojowe. Oznacza to, że deficyty w komunikowaniu się, nawiązywaniu relacji społecznych czy w zachowaniu, pojawiające się w ciągu pierwszych lat życia, będą towarzyszyć człowiekowi już do samego końca. Innymi słowy – autyzm jest czymś, czego nie da się wyleczyć. Jednak odpowiednio przeprowadzone działania, takie jak np. terapia, mogą poprawić funkcjonowanie dziecka lub dorosłego w otaczającym go świecie.

Jakie jeszcze mity na temat autyzmu krążą po świecie? Z pewnością nieraz spotkałeś się z opinią, że autyzm wywołują szczepionki, niewłaściwa postawa rodzicielska, zanieczyszczenia środowiska lub zła dieta. Nic z tych rzeczy! Nie ma żadnych naukowych badań, które potwierdzałyby słuszność tych hipotez. Naukowcy od lat zajmują się szukaniem przyczyn autyzmu i wciąż ciężko jest im jednoznacznie ustalić, co go wywołuje. Najnowsze badania wskazują na podłoże neurologiczne, genetyczne i środowiskowe.

Autyzm – fakty i mity. Czy znasz je wszystkie?

Jednym z popularnych mitów dotyczących autyzmu jest to, mówiące o tym, że osoby nim dotknięte, nie okazują uczuć, nie kochają, ani nie przytulają się do innych. Jest to bardzo krzywdzące uogólnienie. Co prawda, sfera emocji u osób z autyzmem jest zaburzona, jednak nie można stwierdzić, że nie czują oni miłości ani innych ciepłych uczuć do bliskich sobie osób. Mają jedynie problem z ich okazaniem czy też odczytywaniem intencji innych, przez co ich relacje społeczne są dość skomplikowane. Część osób z autyzmem z chęcią przytula się do swoich bliskich i szuka kontaktu fizycznego, część jednak rzeczywiście tego unika.

Autyzm: fakty i mity. Które z nich są równie często powtarzane? Innym krzywdzącym stwierdzeniem jest mit dotyczący tego, że osoby z autyzmem są agresywne. Oczywiście, zachowania te mogą się pojawiać (tak jak pojawiają się u osób niedotkniętych autyzmem), jednak jest to objaw autyzmu. Jest to wynik frustracji, pojawiający się na skutek problemów z komunikowaniem swoich potrzeb czy braku rozumienia sytuacji społecznych. Trudne zachowania mogą wskazywać także na zaburzenia integracji sensorycznej.

Inne popularne mity o autyzmie

Jakie jeszcze mity o autyzmie można usłyszeć od osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy związanej z tym rodzajem zaburzenia? Do kolejnych popularnych stwierdzeń należy to, że wszystkie osoby z autyzmem nie mówią. Jak nietrudno się domyślić, jest to kolejna nieprawdziwa informacja. Osoby z autyzmem komunikują się na różnym poziomie, a ich mowa jest specyficzna. Jednak prawidłowo przeprowadzona terapia przyczynia się do tego, że u większości dzieci z autyzmem rozwija się umiejętność komunikowania i mowy. Informują o swoich potrzebach i możliwe jest przeprowadzenie z nimi konkretnej, logicznej rozmowy. Osoby z zespołem Aspergera często bardzo sprawnie posługują się mową, mają jedynie problem z użyciem języka we właściwym kontekście sytuacyjnym. Problemem mogą być niektóre żarty czy metafory, które osoby te odbierają w sposób dosłowny. Faktem jest, że część dzieci i dorosłych z autyzmem nie mówią i muszą wspomagać się komunikacją alternatywną – nie jest to jednak zasada i nie dotyczy wszystkich osób dotkniętych tym zaburzeniem.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu?

Co jeszcze mówi się na temat osób z autyzmem? Np. to, że są to osoby o wybitnych uzdolnieniach. Czy to prawda? Niekoniecznie. Statystycznie rzecz ujmując, wśród osób z cechami ze spektrum autyzmu odsetek osób o nadprzeciętnej inteligencji jest taki sam, jak wśród reszty społeczeństwa. Tylko cześć z nich ma wybitne zdolności, które pozwalają na szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach, jak np. matematyka, fizyka czy chemia. Uzdolnienia te jednak wiążą się z deficytami z zakresu funkcjonowania społecznego. Spotkaliśmy się też z określeniem osób ze spektrum autyzmu, jako osób z niepełnosprawnością umysłową. Tymczasem najnowsze badania wykazują, iż jedynie 30% osób ma niepełnosprawność umysłową w różnym stopniu, większość jest w normie intelektualnej, niekiedy nawet wyższą od przeciętnej.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą autyzmu? Chciałbyś nauczyć się pracować z dziećmi ze spektrum i ułatwić im funkcjonowanie w świecie? Zapoznaj się zatem z naszą ofertą autyzm – szkolenia online, na którym poznasz tajemnice mózgu dziecka ze spektrum.