Rola gryzaków w rozwoju mowy u dzieci

Gryzaki logopedyczne są specjalistycznym sprzętem terapeutycznym, który ma na celu wspomaganie działań terapeutycznych. By jednak dobrze spełniały swoją rolę, powinny być odpowiednio dobrane i właściwie użytkowane. Wybór ten dobrze jest skonsultować się z logopedą lub neurologopedą. Jak logopedzi wykorzystują gryzaki w swojej codziennej pracy? Jakie cele można osiągnąć dzięki regularnym ćwiczeniom z tym rodzajem narzędzi? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Czym są gryzaki logopedyczne i do czego służą?
  2. Kiedy zalecane jest używanie gryzaków logopedycznych?
  3. Jak ćwiczyć z gryzakiem logopedycznym?
  4. Jak wybrać odpowiedni gryzak? Istotne kwestie
  5. Poznaj nasze szkolenia

Czym są gryzaki logopedyczne i do czego służą?

Gryzak logopedyczny to narzędzie terapeutyczne, które wspomaga działanie działań terapeuty. Służy do wykonywania szeregu ćwiczeń, mających na celu usprawnienie aparatu mowy lub wyeliminowane nieprawidłowości występujących w jego obrębie. Mają postać gumowych przedmiotów, na pierwszy rzut oka kojarzących się z gryzakami dla niemowląt. Aby jednak akcesorium to spełniało swoją rolę, powinno być bardzo starannie dobrane przez logopedę.

Kiedy zalecane jest używanie gryzaków logopedycznych?

Lista wskazań do korzystania z gryzaków logopedycznych jest naprawdę pokaźna. W przypadku najmłodszych dzieci zalecane są do nauki żucia i gryzienia, tuż przed rozpoczęciem rozszerzania dzieci. W ten sposób używa się ich głównie profilaktycznie – o ile oczywiście nie występują problemy w obrębie żucia i gryzienia. Jeżeli jednak one się pojawiają, należy jak najszybciej wdrożyć terapię, gdyż prowadzić to może do wybiórczości pokarmowej.

Z kolei terapeutyczne gryzaki logopedyczne sprawdzają się w przypadku dzieci, u których zachodzi potrzeba:

- zwiększenia mobilności języka,

- ćwiczenia warg,

- lateralizacji języka,

- ćwiczenia policzków,

- ćwiczenia mięśni żuchwy,

- bodźcowania sensorycznego jamy ustnej w przypadku zmniejszonej lub zwiększonej wrażliwości sensorycznej.

Stosowanie tego typu gryzaków może być także konieczne w przypadku zdiagnozowania obniżonego napięcia mięśniowego w obszarze twarzoczaszki. Korzysta się z niego również w celu zapobiegania zgrzytania zębami. Są one niezastąpione także w przypadku rehabilitacji pacjentów z porażeniem czterokończynowych. Ich język oraz jama ustna potrzebują specjalnych ćwiczeń, które mogą przywrócić funkcje wydawania dźwięków, a następnie mowy. Korzysta się z nich również w trakcie rehabilitacji powypadkowej, kiedy to uszkodzone zostały nie tylko narządy mowy, lecz także głowa lub szyja.

Jak ćwiczyć z gryzakiem logopedycznym?

Dobór odpowiednich ćwiczeń z gryzakiem logopedycznym należy do logopedy. Wykwalifikowany specjalista wskaże konkretne działania, mające na celu poprawę aktualnego stanu. Poniżej jednak przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń z wykorzystaniem gryzaka typu kwiatek.

Ćwiczenia żucia

Końcówkę gryzaka należy umieścić między zębami trzonowymi, a następnie ją zagryzaj. Takie ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy z jednej oraz drugiej strony.

Ćwiczenia policzków

Trzonek gryzaka wsuń między policzek a zęby. Staraj się odsuwać gryzak od zębów wewnętrzną stronę policzków. W tym ćwiczeniu chodzi przede wszystkim o przyciąganiu policzka do ściany zębów.

Ćwiczenia mięśnia okrężnego warg

Gryzak umieść w ustach i staraj się utrzymać go samymi wargami, bez pomocy zębów.

Ćwiczenia oddechowe

Nabierz powietrze nosem i wypuść je przed otwór, który znajduje się w gryzaku. Rób to długo i spokojnie.

Jak widać, ćwiczenia te nie są skomplikowane, bez trudu więc poradzą sobie z nimi nawet najmłodsi. Wszystko odbywa się w radosnej atmosferze zabawy, dlatego maluchy chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach.

Jak wybrać odpowiedni gryzak? Istotne kwestie

W jaki sposób należy wybrać odpowiedni gryzak? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę?

Wielkość gryzaka

Wielkość gryzaka to niezwykle istotna kwestia. Warto pamiętać, że parametr ten powinien być dostosowany indywidualnie, m.in. do wielkości jamy ustnej dziecka. Zbyt mały gryzak może być niebezpieczny dla maluchów. Z kolei zbyt duży będzie wymuszał u dziecka zbyt mocne otwieranie jamy ustnej i obciążanie stawów skroniowo-żuchwowych.

Kształt gryzaka

To, jaki kształt gryzaka będzie odpowiedni dla dziecka, zależy w dużej mierze z celem jego stosowania. W przypadku ćwiczeń z zakresu żucia i gryzienia lub wzmagania napięcia mięśniowego sprawdzą się długie i wąski gryzaki. Ich budowa pozwoli na umieszczeniu gryzaka w konkretnym miejscu jamy ustnej. Gdy jednak mowa o zaburzeniach czucia głębokiego lub też o zamiennik dla gryzionych przedmiotów, kształt gryzaka nie ma już większego znaczenia.

Miękkość gryzaka

Jeżeli logopeda nie zalecił inaczej, pracę należy rozpocząć od gryzaka miękkiego, stopniowo zmieniając go na twardszy materiał. Gdy ćwiczenia z wykorzystaniem miękkiego modelu staną się zbyt proste, oznacza to, że czas najwyższy wymienić go na nieco twardszy wariant.

Poznaj nasze szkolenia

Jesteś nauczycielem, logopedą lub studentem i chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu gryzaków? Chcesz poznać wiele rodzajów ćwiczeń? Skorzystaj zatem z naszej propozycji pt. Gryzaki w gabinecie logopedy i neurologopedy – szkolenie on-line, które zdecydowanie pomoże Ci w Twojej codziennej pracy.

Udostępnij: