Rola ćwiczeń terapeutycznych we wspomaganiu rozwoju dzieci z zaburzeniami

Udostępnij:

Prawidłowo dopasowane ćwiczenia terapeutyczne potrafią zdziałać naprawdę wiele. Również w przypadku dzieci, które zmagają się z różnego rodzaju zaburzeniami. Oczywiście jednak w ich przypadku najważniejsze jest odpowiednie rozpoznanie i podjęcie działania. Ćwiczenia powinny zostać właściwie dobrane, aby faktycznie przynosić rezultaty, na których najbardziej wam zależy. Podpowiadamy, jaką faktyczną rolę odgrywają ćwiczenia terapeutyczne w przypadku dzieci z rozpoznanymi zaburzeniami.

Spis treści:

  1. Rola ćwiczeń terapeutycznych – poprawa motoryki i umiejętności fizycznych
  2. Jak przebiega integracja sensoryczna?
  3. Rola ćwiczeń terapeutycznych w sprawniejszej komunikacji między osobami
  4. Różne techniki związane z prawidłową mową
  5. Rola ćwiczeń w celach poznawczych

Rola ćwiczeń terapeutycznych – poprawa motoryki i umiejętności fizycznych

Regularnie wykonywane ćwiczenia, oczywiście te prawidłowo dobrane, jak najbardziej mogą przyczynić się do poprawy motoryki oraz umiejętności fizycznych. Aby tak się stało, warto poprosić o dobór odpowiednich ćwiczeń doświadczonego fizjoterapeutę. Do ćwiczeń terapeutycznych zalicza się między innymi ćwiczenia równowagi, siły oraz koordynacji ruchów. Wszystkie te kwestie, jak najbardziej można wyćwiczyć. Zwłaszcza u małego dziecka, które musi nauczyć się prawidłowego odbierania otaczających go bodźców.

Jak przebiega integracja sensoryczna?

Dzieci, które zmagające się z zaburzeniami sensorycznymi, w pierwszej kolejności muszą oswoić się z różnymi bodźcami, ich pochodzeniem i natężeniem. Czasami cały proces bywa naprawdę wymagający. Tak naprawdę wszystko zależne jest od tego, jak poważne są zaburzenia danego malucha. Niewątpliwie jednak im szybciej podejmie się działania, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko w krótkim czasie zacznie reagować prawidłowo na otaczające go bodźce. Obecnie powstaje coraz więcej zabawek i akcesoriów, które umożliwiają integrację sensoryczną w ciekawy i zabawny sposób, co dzięki temu, że jest atrakcyjne dla malucha, jeszcze bardziej zachęca go do podejmowania takich działań. Odpowiednio dobrana integracja sensoryczna oraz techniki terapeutyczne pozwalają dzieciom rozpoznawać je, reagować na nie w prawidłowy sposób i rozróżniać je pomiędzy sobą.

Rola ćwiczeń terapeutycznych w sprawniejszej komunikacji między osobami

Dzieci, które zmagają się z zaburzeniami sensorycznymi, bardzo często mają także trudności w codziennej komunikacji z innymi osobami. Na całe szczęście także nad tym aspektem można pracować, jeśli dobierze się właściwe rozwiązania. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto wziąć pod lupę ćwiczenia terapeutyczne z zakresu logopedii. To dzięki nim dzieci poprawiają swoją wymowę, dowiadują się, w jaki sposób prawidłowo akcentować słowa, a także, jak powinny brzmieć poprawne dźwięki. Logopeda najpewniej już po pierwszym spotkaniu będzie mógł zrozumieć, na czym konkretnie polega dana trudność dziecka i dopasować ćwiczenia, które w głównej mierze będą skupione właśnie na tym aspekcie. Jak dowodzą wszelkie obserwacje, dzieci, z którymi pracuje się nad tym od początku, o wiele lepiej komunikują się z innymi w dorosłym życiu. Nawet gdy z początku nie wydaje się to proste, warto kierować się metodą małych kroczków. Takie ćwiczenia mogą usprawniać nie tylko mowę, ale i ogólną komunikację między dzieckiem z zaburzeniami a innymi osobami.

Różne techniki związane z prawidłową mową

Skoro mowa o ćwiczeniach logopedycznych, które poprawiają komunikację i pozwalają lepiej się komunikować, warto zaznaczyć również, jak istotną rolę odgrywają pozostałe techniki. Wśród nich między innymi technika artykulacyjna, która polega na ćwiczeniu różnych dźwięków, aby przygotować aparat mowy do prowadzenia rozmowy. Ma to na celu rozgrzać jamę ustną i ułatwić wypowiedź. Oprócz tego technika oddechowa, która umożliwia prawidłowe nabieranie i wypuszczanie powietrza, co także jest nie bez znaczenia podczas komunikacji. Dzięki tej technice wypowiadane dźwięki są bardziej zrozumiałe, a dziecko mniej się męczy. Prawidłowy oddech odgrywa ogromną rolę. Poza tym warto też zwrócić uwagę na techniki wokalne i fonacyjne. Wszystkie z nich mają na celu poprawić płynność mowy i zrozumiałość. Wiele z tych technik opiera się na angażujących i ciekawych ćwiczeniach, za sprawą których dziecko będzie czuło się zmotywowane i samo chętnie będzie próbować nowych rzeczy.

Rola ćwiczeń w celach poznawczych

Odpowiednio dopasowane ćwiczenia, jak najbardziej mogą spełnić swoją rolę także w celach poznawczych. Wykonywanie indywidualnie dobranych zadań może polepszać pamięć dziecka zmagającego się z zaburzeniami sensorycznymi, ale i wpływać na jego koncentrację. Takie maluchy zazwyczaj mają trudność ze skupieniem się, ale dzięki właściwym technikom staje się to łatwiejsze. To cenna wiedza, która ułatwi na przykład uczenie się i sprawi, że dziecko lepiej poradzi sobie w szkole.

Ćwiczenia terapeutyczne dla dzieci odgrywają ogromną rolę, ale tylko wtedy, gdy są prawidłowo dobrane i praktykowane pod okiem specjalisty. Sprawdź koniecznie nasze propozycje.