Zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci – jak wpływają na wymowę?

Udostępnij:

Oddychanie to naturalna czynność, która niezbędna jest do poprawnego mówienia oraz właściwego rozwoju aparatu artykulacyjnego. Z tego też względu ćwiczenia oddechowe są niezbędnym elementem terapii logopedycznej, mogą być także świetną zabawą dla najmłodszych. Jakie jeszcze są zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci? Jak można je przeprowadzić? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Jak powinno wyglądać prawidłowe oddychanie u dzieci?
  2. Dlaczego prawidłowe oddychanie jest tak ważne?
  3. Zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci – poznaj je wszystkie!
  4. Propozycje ćwiczeń oddechowych dla najmłodszych

Jak powinno wyglądać prawidłowe oddychanie u dzieci?

Właściwe oddychanie u dziecka powinno być głębokie, miarowe i spokojne. Prawidłowy i najbardziej pożądany sposób oddychania to oddychanie żebrowo-brzuszne, lub tez tzw. żebrowo-brzuszno-przeponowe. To właśnie ten sposób uznawany jest za najgłębszy i najodpowiedniejszy. W tej sytuacji oddychanie obywa się przez nos przy zamkniętych ustach. Co jednak gdy Twoje dziecko wykazuje symptomy oddychania torem ustnym, czyli oddycha przez usta? Konieczna będzie szybka konsultacja u pediatry lub logopedy, który zleci odpowiednią terapię. Jej celem będzie zapobieganie utrwalania się nieprawidłowości oraz nauczenie właściwego sposobu oddychania. Warto mieć na uwadze, że dziecko samo nie wyrośnie z tej nieprawidłowości – rola dorosłego jest tu zatem nieoceniona.

Dlaczego prawidłowe oddychanie jest tak ważne?

Zanim poznasz zalety ćwiczeń oddechowych u dzieci, chcemy wyjaśnić, dlaczego prawidłowe oddychanie przez nos ma tak duże znaczenie. Otóż jest to nie tylko ochrona przed infekcjami górnych dróg oddechowych, lecz także stymulacja rozwoju narządu żucia i twarzowej części czaszki. Najogólniej rzeczy ujmując – to, w jaki sposób oddycha Twoje dziecko, ma bezpośredni wpływ na wygląd jego twarzy. Przyczynia się to do zaburzenia symetrii i proporcji twarzy. W końcu przy ciągle otwartych ustach mocno zmniejsza się napięcie dolnej części twarzy, przez co uwidacznia się opadająca wolna warga oraz skrócona warga górna. Daje to specyficzny obraz twarzy z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi i cofniętą żuchwą.

Długotrwały nawyk nieprawidłowego oddychania przez usta ma wpływ na obniżenie napięcia mięśniowego warg. Przy otwartych ustach, język nie znajduje się prawidłowo na podniebieniu górnym, lecz bezwładnie spoczywa na dnie jamy ustnej. To właśnie może przyczynić się do powstawania wad i zaburzeń rozwoju mowy. Co robić, aby tego uniknąć? Z pomocą przychodzą ćwiczenia oddechowe, które można samodzielnie przeprowadzać ze swoimi pociechami już od najmłodszych lat.

Zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci – poznaj je wszystkie!

Już wiesz, że gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy świadczące o tym, że Twoje dziecko nie oddycha w sposób prawidłowy – warto odwiedzić specjalistę. Lekarz zaleci konkretne ćwiczenia, które mają wspomóc malucha w nauce właściwej techniki oddechu. Jakie są zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci? Jedną z nich jest wpływ na aparat mowy – niektóre z ćwiczeń wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za artykulację dźwięków mowy. Ucząc się, poprawiając siłę i koordynację mięśni, dzieci zaczynają wydobywać dźwięki wyraźniej, bardziej świadomie oraz precyzyjnie.

Zdobycie umiejętności świadomego oddychania może być nieocenione w wielu stresujących dla dziecka sytuacjach – to właśnie prawidłowy oddech może wówczas pomóc w redukcji niepokoju lub zdenerwowania, mogących wpływać na płynność wymowy. Regularne wykonywanie ćwiczeń oddechowych, pozwala dzieciom na kontrolowanie oddechu, co przekłada się na regulację tempa mówienia, natężenia głosu czy robienie przerw między wypowiedziami.

Ćwiczenia oddechowe są także nieocenionym wsparciem dla dzieci, które mają problem z płynnością mowy, powtórzeniami lub zacinaniem. Powolne wdechy lub wydechy przez mówienie oraz nauka prawidłowych oddechów może w tej sytuacji zdziałać cuda.

Propozycje ćwiczeń oddechowych dla najmłodszych

Już wiesz, jakie są zalety ćwiczeń oddechowych dla dzieci. Masz świadomość, dlaczego warto je wdrażać w życie już od najmłodszych lat. Jest to bowiem świetna profilaktyka, która może wspomóc Twojego maluszka przed nieprawidłowym rozwojem mowy. Chcesz poznać ćwiczenia oddechowe dla dzieci, które możesz wykorzystać nie tylko w domu, lecz także w swojej codziennej pracy, np. w przedszkolu lub żłobku? Możesz to zrobić, zapisując się na jedno z oferowanych przez nas szkoleń. Tymczasem jednak podsuwamy kilka propozycji, które z powodzeniem możesz wykorzystać w domu lub w pracy. Są to takie ćwiczenia, jak m.in.:

– robienie słomką bąbelków w szklance napełnionej wodą,

– robienie baniek mydlanych,

– dmuchanie przez słomkę na niewielkich rozmiarów przedmiot, np. samochód – tak, aby doprowadzić go na wybrane miejsce,

– wąchanie kwiatków,

– dmuchanie na skrawki papieru, celem zdmuchnięcia ich w inne miejsce,

– dmuchanie w żagiel łódki, umieszczonej na wodzie, np. w misce.

Jak widzisz – to wcale nie jest trudne! Biorąc pod uwagę fakt, że dzieci najchętniej uczą się przez zabawę – możliwości na tego rodzaju ćwiczenia są niemal nieograniczone! Wystarczy odrobina wolnego czasu i kilka prostych przedmiotów, by zaproponować dziecku wciągającą zabawę, która przy okazji nauczy go prawidłowego oddychania.