Jak wspierać autystyczne dziecko?

Udostępnij:

Bycie rodzicem to jedna z najważniejszych i najbardziej wymagających ról w życiu. Oprócz zapewnienia dziecku domu, wyżywienia i wykształcenia, trzeba także dbać o jego rozwój psychiczny, fizyczny, a czasem także umysłowy. Ale co się dzieje, gdy dziecko jest autystyczne? Jak być dla niego dobrym i wspierającym rodzicem? Oto kilka przydatnych wskazówek, które mogą pomóc w opiece nad dzieckiem autystycznym.

Porada pierwsza: bądź cierpliwym

Bycie rodzicem dziecka z autyzmem to nie lada wyzwanie. Twoje dziecko ma specjalne potrzeby, a Ty musisz je zaspokoić. Trzeba pomóc dziecku przystosować się do życia w społeczeństwie i pomóc w pokonaniu wielu trudności, z którymi boryka się na co dzień.

Sprawdź w wolnej chwili: diagnoza i terapia dziecka z autyzmem.

Potrzebna jest do tego ogromna doza cierpliwości – zarówno dla swojego dziecka, jak i dla siebie. Nie obwiniaj się za to, że nie jesteś w stanie natychmiast pomóc dziecku. Nie pozwól, aby poczucie winy lub wstyd spowodowały, że nie jesteś w stanie pomóc dziecku tak, jak tego potrzebuje. Z drugiej strony nie denerwuj się na dziecko, gdy rozrabia. To wszystko są normalne reakcje. W takiej sytuacji nie należy się załamywać, tylko kolejnego dnia znów robić to samo.

Porada druga: komunikacja na poziomie dziecka

Niektóre dzieci z autyzmem całkiem dobrze radzą sobie z mówieniem o pewnych rzeczach, ale innych nie rozumieją zbyt dobrze. Na przykład Twoje dziecko może być w stanie opowiedzieć o dinozaurach, ale nie rozumie, że słowo „szkoła” oznacza „miejsce, do którego chodzą dzieci”. Dlatego, tak ważne jest, aby dostosować swój język do tego, co dziecko jest w stanie zrozumieć.

Rozmawiając z nim warto upewnić się, że dziecko widzi Twoją twarz. Staraj się nie zakrywać ust ani nie odwracać od dziecka, gdy mówisz. Możesz również robić przesadne miny, kiedy mówisz coś radosnego lub smutnego, dzięki czemu dziecku będzie łatwiej zorientować się, co czujesz.

Porada trzecia: funkcjonowanie w społeczeństwie

Niektóre dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) mogą mieć trudności w nauce funkcjonowania w społeczeństwie. Może to wynikać z ich ograniczonej zdolności do komunikowania się i rozumienia języka, a także z nieumiejętności nawiązywania relacji z innymi ludźmi.

Oto kilka strategii, które pomogą Ci pomóc:

  • Zachęcanie do kontaktu wzrokowego – gdy dziecko nauczy się patrzeć na rozmówcę, pomoże mu to zrozumieć, co się do niego mówi. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko ma słabe zdolności aparatu mowy.
  • Wykorzystywanie gestów i obrazków – wskazywanie, machanie i używanie gestów może pomóc dziecku z autyzmem w zrozumieniu, co chcemy mu powiedzieć. Zachęca je to również do stosowania tych technik w odpowiedzi.
  • Zacznij od małych rzeczy – pomocne może być podzielenie czynności na małe etapy i uczenie każdego z nich po kolei. Na przykład, jeśli chcesz nauczyć dziecko, jak ma się ubrać, najpierw pokaż mu, jak powinno założyć każdy element ubrania, a dopiero potem, jak wszystkie elementy pasują do siebie.

Na koniec. Być może najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, jest słuchanie. Daj dziecku do zrozumienia, że nie jest osamotnione w swoich problemach i pomóż mu pielęgnować pozytywny obraz siebie.