Jak wynieść jak najwięcej ze szkoleń?

Udostępnij:

Dynamicznie zmieniający się świat, szybki postęp w pozyskiwaniu wiedzy i rozwoju – to wszystko wręcz zachęca do korzystania ze szkoleń. Pomogą zarówno w zwiększeniu swojej konkurencyjności rynkowej jak i pogłębianiu zainteresowań. Jak wynieść z ich jak najwięcej?

  1. Jak najwięcej skorzystać ze szkoleń?
  2. Oto patent na skuteczne notowanie
  3. Baw się skojarzeniami i zapamiętuj jak najwięcej!

Jak najwięcej skorzystać ze szkoleń?

Podnoszenie kompetencji jest niejako wpisane w dzisiejszą rzeczywistość. Jeżeli zależy Ci na tym, aby poprawić swoją atrakcyjność na rynku pracy – dobrym ruchem będzie korzystanie ze szkoleń. Bierne uczestnictwo w takim wydarzeniu nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Aby skorzystać jak najwięcej, warto poznać skuteczne sposoby zapamiętywania oraz notowania. Dzięki nim będziesz mieć możliwość trwałego przyswojenia informacji.

Oto patent na skuteczne notowanie

Z reguły w szkole jesteśmy uczeni sporządzania tradycyjnych notatek w postaci długich akapitów tekstu. Nasz mózg uskutecznia jednak myślenie obrazowe. Wszelkie kolory, rysunki, piktogramy, wyróżnienia – to tylko z pozoru drobne detale, które w dalszej perspektywie przekładają się to, że szybciej przyswajamy informacje. Dobrą metodą jest tutaj sporządzanie tzw. map myśli. Liczne rozgałęzienia, notowanie w myśl zasady „od ogółu do szczegółu”, sięganie po kolorowe cienkopisy – to wszystko przekłada się nie tylko na to, że takie notatki prezentują się o wiele ciekawiej niż ich tradycyjna forma. Główną zaletą jest jednak to, że dzięki tej metodzie zapamiętujemy o wiele szybciej nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Sam proces powtórek jest też przyjemniejszy – warto jednak mieć na uwadze, że przygotowanie takiej notatki jest bardziej pracochłonne. Korzyści wynikające z tego wysiłku przemawiają jednoznacznie za tym, aby wykorzystać tę metodę w praktyce.

Chcesz szybko zapamiętywać duże ilości informacji? Korzystaj z map myśli! Szukasz szkoleń on-line lub szkoleń stacjonarnych dla nauczycieli? Sprawdź naszą ofertę!

Baw się skojarzeniami i zapamiętuj jak najwięcej!

Jeżeli na przykład masz do zapamiętania wzory, daty czy ciągi znaków – dobrą metodą będzie opracowanie swojego własnego kodu. Każdą cyfrę skojarz z wybraną literą – np. zero może odpowiadać literze O, z kolei cyfra 1 – literze L. Sporządzenie takiego kodu pomoże Ci w budowaniu wyrazów, które będą skrywały w sobie odpowiedniki cyfr. Nasz mózg o wiele lepiej zapamiętuje słowa niż liczby. Jeżeli chcesz zapamiętać dużo danych liczbowych – twórz historyjki z tych słów – im np. bardziej humorystyczne, tym Twój umysł lepiej je zapamięta!