Współpraca z rodzicami – kurs postępowania z trudnym rodzicem

Udostępnij:

Praca nauczyciela opiera się nie tylko na zajęciach dydaktycznych z uczniami. Równia istotna jest umiejętność komunikowania się z rodzicami. Niekiedy pojawia się konieczność współpracy z trudnymi rodzicami – na co zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać?

  1. Dlaczego warto inwestować czas w naukę skuteczniejszej komunikacji?
  2. Czego unikać podczas rozmów z rodzicami?
  3. Skup się konkretach, proponuj gotowe rozwiązania

Dlaczego warto inwestować czas w naukę skuteczniejszej komunikacji?

W niektórych przypadkach nauczyciel staje przed koniecznością kooperacji z tzw. trudnym rodzicem. Co prawda zmiana jego zachowania czy też oczekiwań może być trudna, jednak warto popracować nad swoim stylem komunikacji. Ta umiejętność z pewnością przełoży się na lepsze relacje na linii rodzic – nauczyciel. W konsekwencji będzie to miało pozytywny wpływ na dziecko, a przecież na tym właśnie zależy obu stronom.

Czego unikać podczas rozmów z rodzicami?

Sprawdź to szkolenie, jeśli chcesz dowiedzieć się jak poradzić sobie z rodzicami.

Podczas spotkań z wymagającymi opiekunami warto wziąć pod uwagę, że z dużą dozą prawdopodobieństwa rodzicowi towarzyszy także stres i niepokój wynikający z tej nowej sytuacji. Jedną z reakcji obronnych może być roszczeniowy ton czy duży ładunek emocjonalny. Doświadczony nauczyciel powinien umieć odgrodzić swoje reakcje i odczucia – dzięki temu dyskusja z opiekunem będzie przebiegać w rzeczowy sposób, bez odbijania piłeczki.

Jeśli chcesz poznać skuteczne strategie komunikacyjne – skorzystaj ze specjalnego szkolenia dla nauczycieli.

Skup się konkretach, proponuj gotowe rozwiązania

Warto także zwrócić uwagę na to, że niejednokrotnie rodzice oczekują, że to od ich pracy zależy sukces edukacyjny ucznia. Należy tutaj jednoznacznie pokreślić, że uzyskiwanie dobrych stopni jest uzależnione przede wszystkim od pracy własnej w domu. Zadaniem nauczyciela jest przystępne przedstawienie materiału, jednak to wkład ucznia jest znaczący w osiągnięcie satysfakcjonujących wyników. Rodzic powinien mieć świadomość czy jego dziecko odrabia sumiennie zadania domowe oraz jak przygotowuje się do sprawdzianów. Częsty argument podawany przez uczniów dotyczy np. tego, że większość klasy uzyskuje niskie stopnie z powodu niezrozumiałego przekazu nauczyciela. Prawda może jednak leżeć gdzie indziej.

Kształtowanie tzw. umiejętności miękkich jest przydatne nie tylko w pracy zawodowej nauczyciela – sprawdzi się także podczas wielu innych okoliczności. To powinno w pełni wyjaśniać, dlaczego brać udział w takich dedykowanych szkoleniach tematycznych. Z pewnością będzie to dobra inwestycja!