Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Poznaj sprawdzone sposoby

Stres w miejscu pracy jest nieunikniony i nie inaczej jest w przypadku osób pracujących w szkole. W zasadzie to dobrze, gdyż w umiarkowanych ilościach, działa motywująco i zwiększa wydolność funkcji poznawczych. Jednak przewlekły stres nie jest korzystny, zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem w pracy, aby poprawić komfort swojego funkcjonowania. Poniżej zebraliśmy nasze sprawdzone sposoby – poznaj jej już teraz.

Spis treści:

  1. Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?
  2. Praca a stres – co warto o tym wiedzieć?

Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

Szukasz skutecznego sposobu, na to, aby poradzić sobie ze stresem w pracy, m.in. w szkole lub w przedszkolu? Przedstawiamy nasze pomysły.

Bądź dobrze przygotowany

Stres jest nieodłącznym kompanem towarzyszącym przede wszystkim świeżo upieczonym nauczycielom. Samodzielne prowadzenie lekcji, zajęć lub wykładów przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę nauczyciela, bywa ogromnym wyzwaniem. Aby zminimalizować swój niepokój i czuć się pewnie, zadbaj o to właściwe przygotowanie. Powinno ono obejmować nie tylko wiedzę merytoryczną, lecz także pomoce dydaktyczne dla uczniów czy dobrze skomponowaną prezentację. Dzięki temu do swojej pracy podejdziesz o wiele spokojniej i znacznie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia stresującej sytuacji.

Zadbaj o work-life balance

Mimo że praca nauczyciela to dla wielu osób pasja i swego rodzaju sposób na życie, warto jasno rozgraniczyć pracę i życie prywatne. Warto więc, w miarę możliwości, zorganizować czas pracy w taki sposób, aby jak najmniej wykonywać jej w domu. Dzięki temu zyskasz więcej czasu na inne aktywności, które pozwolą Ci się zregenerować i odpocząć po ciężkim dniu.

Dbaj o siebie

Aby uniknąć przeciążenia pracą, a tym samym zwiększonego stresu, warto zadbać o siebie i swoją aktywność fizyczną. Świetnie sprawdzą się tu rozmaite dyscypliny sportowe, takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, taniec, sporty walki czy tenis. Dzięki temu nie tylko rozładujesz nagromadzone napięcie, lecz także zapewnisz sobie lepsze samopoczucie, zwiększysz sprawność i siłę, a przede wszystkim zadbasz o swoje zdrowie. Uważasz, że sport nie jest czymś dla siebie? W takim razie poszukaj zajęcia, które pozwoli Ci odpocząć od trudów codziennego dnia. Malowanie, szydełkowanie, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, a może wolontariat w schronisku? Możliwości jest wiele – grunt to znaleźć taką, w której się odnajdziesz.

Twoje dbanie o siebie powinno obejmować również zdrową dietę – regularne posiłki zawierające wszystkie niezbędne elementy. Nie zapomnij także o piciu wody, która ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Jak poradzić sobie ze stresem w pracy? Zdecydowanie łatwiej to zrobisz, gdy będziesz wyspany i wypoczęty. Mimo że nie zawsze jest to możliwe, warto jest tak zaplanować swój dzień, aby zapewnić sobie min. 7-8 godzin snu każdej nocy. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii i siły, co znacznie ułatwia walkę ze stresem.

Nawiązuj relacje

Praca nauczyciela opiera się nie tylko na pracy z uczniami, lecz także z innymi pracownikami grona pedagogicznego. Nie zamykaj się więc na relację ze swoimi współpracownikami. W końcu rady bardziej doświadczonych dydaktyków mogą być w wielu sytuacjach na wagę złota, a zwyczajne koleżeńskie wsparcie może okazać się niezastąpione. Niezdrowa rywalizacja, plotki czy mało wspierające komentarze są tym, co podnosi poziom stresu i wprowadza niepotrzebne napięcie – warto więc zadbać o to, aby atmosfera w pracy była przyjazna i przyjemna.

Wsparcie psychologa

Czujesz się przytłoczony codziennym stresem i boisz się, że niewiele Ci brakuje do wypalenia zawodowego? W takim razie nie zwlekaj z udaniem się do psychologa. Specjalista z pewnością pomoże Ci znaleźć najlepsze metody na rozładowanie nagromadzonego napięcie i udzieli wskazówek, jak unikać stresujących sytuacji i odnaleźć samego siebie w zgiełku obowiązków. Często już sama rozmowa z kimś empatycznym i wyrozumiałym może przynieść sporą ulgę i poprawić Twoje samopoczucie. Otaczaj się więc wspierającymi osobami, które zawsze będą gotowe Cię wysłuchać.

Praca a stres – co warto o tym wiedzieć?

Praca a stres – jakie są między nimi powiązania? Jak się okazuje, naprawdę spore. W końcu to właśnie w szkole lub w innej placówce edukacyjnej każdy nauczyciel spędza parę godzin każdego dnia. Prowadzenie lekcji, współpraca z rodzicami, dokumentacja, organizacja rozmaitych wydarzeń i uroczystości to jedynie część obowiązków, które spoczywają na nauczycielach. Nadmiar obowiązków generuje stres, który – jak już wspominaliśmy, w odpowiedniej ilości, jest potrzebny każdemu z nas. Co, jednak gdy jest go za dużo? Jego wpływ jest naprawdę spory. Sprawia, że organizm staje się osłabiony, przemęczony, pojawiają się napięcia mięśni, a często także bóle pleców lub głowy. Taki utrzymujący się stan powoduje smutek, zniechęcenie i znużenie, a to z kolei prowadzić może nawet do depresji.

Długotrwały stres nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Zmniejsza się odporność, a to już prosta droga do łapania rozmaitych infekcji. Nadmierne myślenie o swoich trudnościach prowadzi również do problemów ze snem. Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemnych objawów, warto wprowadzić działania profilaktyczne i zadbać o siebie oraz o swoje samopoczucie.

Chcesz poznać więcej sposobów na walkę ze stresem? Zapraszamy Cię zatem na nasze szkolenia dla nauczycieli – liczymy, że znajdziesz wśród nich propozycję, która Ci pomoże w Twojej codziennej pracy.

Udostępnij: