Digital detox – na czym polega i dlaczego warto zachęcić do niego uczniów?

Nie ulega wątpliwości, że każdego dnia spędzamy sporo czasu przed ekranami smartfonów, laptopów czy telewizorów. Nowoczesne technologie bardzo często są częścią naszej pracy i edukacji oraz sposobem na kontaktowanie się z innymi. Warto jednak zadbać o odpowiednią równowagę pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym i tu pomocny może okazać się digital detox. Czym tak właściwie jest i dlaczego warto zachęcać do niego uczniów? Odpowiadamy.

Spis treści:

  1. Nowoczesne technologie w życiu dzieci i młodzieży
  2. Czym jest digital detox i na czym polega?
  3. O czym pamiętać podczas korzystania z urządzeń cyfrowych?

Nowoczesne technologie w życiu dzieci i młodzieży

Życie współczesnych dzieci i nastolatków wygląda zupełnie inaczej niż dzieciństwo ich rodziców lub dziadków. Wielogodzinne przebywanie na podwórku nierzadko zostaje zastąpione przez gry komputerowe i portale społecznościowe. To tam młody człowiek nawiązuje i podtrzymuje relacje z innymi, omawia ważne wydarzenia i realizuje niektóre swoje pasje. Internet jest w końcu kopalnią wiedzy, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Lekcje, wykłady czy szkolenia online są dzisiaj na porządku dziennym, a możliwość

skorzystania z nich w każdej chwili już chyba nikogo nie dziwi.

Pomimo pozytywnego wpływu technologii na nasze codzienne życie, warto pamiętać także o jej negatywnych skutkach. Nadmierna ilość przetwarzanych informacji łatwo może prowadzić do przebodźcowania. To z kolei skutkuje wzrostem napięcia i zmęczenia, problemami z koncentracją, pamięcią oraz ogólnym rozdrażnieniem. Z tego powodu uczniowi może być ciężko skupić się na przygotowaniach do klasówki lub przeczytaniu lektury ze zrozumieniem. Zbyt częste przebywanie w świecie wirtualnym prowadzić może także do trudności nawiązywania bliższych relacji, a nawet do izolacji społecznej. Nie możemy pominąć również wpływu na sylwetkę, która staje się przygarbiona. Osobom nadmiernie korzystającym z urządzeń elektronicznych nie jest obce zjawisko tzw. smartfonowej szyi, czyli dolegliwości bólowych w obrębie górnych partii kręgosłupa.

Czym jest digital detox i na czym polega?

Digital detox to nic innego jak cyfrowy detoks, czyli odpoczynek od wszelkich urządzeń z ekranem. Nie musi on oznaczać całkowitej rezygnacji z nich – w końcu w obecnych czasach, dobie nauki i pracy online, jest to wręcz niemożliwe. Jest to więc wybrany przez czas, w którym wyłącza się najczęściej używane urządzenia i skupia się na sobie, swoich pasjach oraz najbliższych osobach. Szybko może okazać się, jak wiele jest alternatyw dla efektywnego spędzania wolnego czasu i że możliwości są tu niemal nieograniczone.

Jak długo ma trwać digital detox? Jest to sprawa indywidualna, niektórzy wybierają na to określony dzień tygodnia, inni zaś godzinę każdego dnia, a jeszcze inni konkretne poranki lub wieczory. W cyfrowym detoksie najważniejsza jest regularność pozostawania offline. To dzięki niej wyrobisz sobie zdrowy nawyk, który skutkować będzie pozytywnymi zmianami. Jakimi? Z pewnością szybko zauważysz u siebie większe skupienie i poprawę koncentracji na zadaniu. Odkryjesz, że wolny czas można spędzać na fascynujących zajęciach, jak m.in. sport, medytacja, czytanie książek, sztuka, rękodzieło lub po prostu odpoczynek, np. w lesie lub też w zaciszu własnego domu.

Regularny cyfrowy detoks sprawi, że będziesz bardziej świadomie korzystał ze smartfona, laptopa czy telewizora, a spośród setek informacji wybierzesz te, które naprawdę Cię interesują. Twoje ciało również Ci za to podziękuje – czas spędzony na aktywności fizycznej zamiast na bezcelowym scrollowaniu zdecydowanie poprawi Twoją sylwetkę i postawę.

O czym pamiętać podczas korzystania z urządzeń cyfrowych?

Korzystanie z urządzeń cyfrowych niesie sporo korzyści, ale również wiele ryzyka. Warto więc pochodzić do tego tematu rozsądnie i z umiarem. Dobrze jest już od najmłodszych lat wpajać uczniom, jakie zagrożenia płyną z nadmiernego korzystania z tego typu sprzętów oraz zachęcać do rozmaitych aktywności oraz nawiązywania relacji z innymi w tzw. realu. Przedstawienie im pomysłu cyfrowego detoksu oraz płynących z niego korzyści jest świetnym sposobem na zapoczątkowanie korzystnych zmian w codziennym funkcjonowaniu młodych ludzi.

Dobrze jest im zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak m.in.:

- świadomie wybieranie interesujących treści,

- ograniczanie czasu na bezcelowe przeglądnie mediów społecznościowych,

- unikanie urządzeń z ekranami co najmniej na pół godziny przed snem,

- wyszukiwanie zainteresowań i pasji.

Warto pamiętać, że to dorośli są najlepszym przykładem, dlatego zarówno rodzice, jak i nauczyciele powinni sami zadbać o swoje podejście do nowoczesnych urządzeń. W końcu zmiany zawsze warto rozpocząć od siebie.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu wpływu technologii na rozwój dzieci i młodzieży, poznaj nasze szkolenia dla nauczycieli. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie.

Większość z nas spędza zbyt wiele czasu w towarzystwie rozmaitych urządzeń elektronicznych. To właśnie one zabierają nam cenny czas, którego i tak często mamy za mało. Warto więc dołożyć starań, aby zredukować ten czas i to nie jednorazowo, lecz w szerszej perspektywie i do tego samego zachęcać swoich uczniów.

Udostępnij: