Jak nauczyciel może pomóc uczniowi z depresją

Udostępnij:

Depresja jest bardzo trudnym i złożonym problemem, który niestety coraz częściej dotyczy również dzieci i młodzieży. Pierwsze oznaki, że dzieje się coś niedobrego, zauważyć może także nauczyciel. W końcu to właśnie tam dziecko spędza sporą część czasu. Nagła zmiana zachowania lub typowe dla depresji objawy, świadczyć mogą o tym, że dzieje się coś niedobrego. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zyskać pewność, a także, jak interweniować w takich przypadkach, aby skutecznie pomóc.

Spis treści:

  1. Jak wspierać dziecko z depresją
  2. Objawy depresji u nastolatków
  3. Po czym poznać, że dziecko jest zaniedbane

Jak wspierać dziecko z depresją

Depresja nie dotyczy tylko i wyłącznie dorosłych. Coraz więcej słyszy się także o przypadkach zachorowania wśród dzieci i młodzieży. Często przebieg jest nawet bardziej złożony, niż u osoby dorosłej i powodować może większe komplikacje. Dziecko z depresją koniecznie uzyskać musi stosowną pomoc i mieć zapewnione profesjonalne wsparcie. Aby wiedzieć, jak pracować z takim dzieckiem, warto zapoznać się z kursem pedagogicznym dla nauczycieli. Jeszcze przed przystąpieniem, poznać można jego zakres. Takie dziecko nie może zostać pozostawione samo sobie. Wymagane będą spotkania z psychologiem i odpowiednio dopasowana terapia.

Warto ukończyć kurs pedagogiczny dla nauczycieli, aby wiedzieć, jak działać w takiej sytuacji.

Objawy depresji u nastolatków

W jaki sposób może objawiać się depresja w wieku nastoletnim? Zdarza się bowiem, że nawet wyraźne objawy ignorowane są przez społeczeństwo przez dłuższy czas, zasłaniając się tym, że dzieci i nastolatkowie nie chorują na depresję. To jednak nieprawda, bo takie przypadki są coraz powszechniejsze. Do typowych objawów depresji w wieku młodzieńczym, jak najbardziej zaliczyć można wyobcowanie, nagłą niechęć do spędzania czasu w grupie, izolowanie się, spadek nastroju, zobojętnienie, senność, częstsze, niż zwykle opuszczanie lekcji, widoczne ślady po autoagresji, takie jak wyraźne siniaki czy rany cięte. Żaden z takich objawów nie może być ignorowany! Szybka reakcja może uratować życie i pozwolić dziecku na poprawę swojej obecnej sytuacji.

Po czym poznać, że dziecko jest zaniedbane

Depresja może być tylko jednym z następstw złego traktowania w domu. Dziecko może być zaniedbywane przez rodziców, co również przyczynia się do pogarszającego się u niego stanu ducha. Jak poznać, że dziecko jest zaniedbane? Chodzi w starych, nieporządnych ubraniach. Chudnie, izoluje się od rówieśników, jest ciche. Czasami posiada fizyczne ślady po przemocy.