ADHD u dzieci i młodzieży

ADHD u dzieci i młodzieży

ADHD jest popularną przypadłością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Właśnie z tego powodu warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nią radzić, jak ją rozpoznawać i jak łatwiej łapać kontakt z dzieckiem z takim problemem. W wielu sytuacjach wzajemne zrozumienie może wydawać się skomplikowane, ale jest, jak najbardziej możliwe i może stanowić ogromny pierwszy krok w kierunku poprawy jakości życia takiego dziecka, jak i jego opiekunów.

Spis treści:

  1. Objawy ADHD u dzieci i młodzieży
  2. Co się dzieje w głowie nadpobudliwego dziecka?
  3. O co warto zadbać przy dziecku z ADHD

Objawy ADHD u dzieci i młodzieży

Oczywiście ADHD może zostać prawidłowo zdiagnozowane tylko i wyłącznie u doświadczonego specjalisty, który ma w tym zakresie odpowiednią wiedzę popartą warsztatem. Niemniej jednak można samodzielnie wyłapywać objawy ADHD, co pozwoli mieć szerszy pogląd na sprawę i szybciej wyłapać niepokojące kwestie. Przede wszystkim ADHD w przypadku dzieci i młodzieży może objawiać się między innymi:

  • zaburzeniami koncentracji i uwagi, co utrudnia uczenie się i wykonywanie poszczególnych zadań
  • nadruchliwość - nie możność usiedzenia na miejscu nawet przez moment
  • porywczość - dziecko jest niecierpliwe, chce wszystko natychmiast, łatwo popada w złość i furię

Nie są to wszystkie objawy towarzyszące ADHD, ale ich obecność na pewno pozwala podejrzewać, że dzieje się coś niedobrego.

Wybierz najlepsze dla siebie kursy dla nauczycieli, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć dzieci z ADHD

Co się dzieje w głowie nadpobudliwego dziecka?

Czasami rodzicom wydaje się, że nie uda im się zrozumieć wszystkiego tego, co dzieje się w głowie nadpobudliwego dziecka. Często z tym problemem zgłaszają się do pedagogów, którzy w wielu przypadkach potrafią pomóc i doradzić, dzięki ukończeniu odpowiednich kursów im dedykowanych. Przede wszystkim umysł dziecka z ADHD cały czas "biegnie". Nie ma w nim miejsca na skupienie, odpoczynek czy dobrą pamięć. ADHD sprawia, że wszystko to, co istotne, po prostu ulatuje z głowy i skutecznie utrudnia prawidłowe funkcjonowanie na wielu różnych płaszczyznach. Takie dzieci dodatkowo często czują się po prostu przebodźcowane.

O co warto zadbać przy dziecku z ADHD

Z dzieckiem z ADHD powinien pracować specjalista, który wie, w jaki sposób do niego dotrzeć. Niezbędne tutaj są ćwiczenia z zakresu relaksu, koncentracji, ale i wyciszenia, które pozwolą dziecku nauczyć się kontrolować swoje myśli, ale i swoje zachowania, w tym oczywiście nadmierną ekspansję, wyrażanie swoich uczuć i częstą chaotyczność w codziennych postępowaniach.

Udostępnij: