Wellbeing u nauczycieli

Udostępnij:

Nauczyciel ma wpływ na poszerzenie wiedzy uczniów, rozwijanie ich zainteresowań oraz pasji, jak i jest dla nich wsparciem w trudnych chwilach. Praca ta nie ogranicza się do godzin spędzonych przy tablicy, co przekłada się na kondycję psychiczną nauczycieli. Aby uniknąć wypalenia zawodowego warto zadbać o samopoczucie.

Spis treści:

  1. Zadbaj o swoje samopoczucie
  2. Twoje emocje też są ważne
  3. Unikaj wypalenia zawodowego

Zadbaj o swoje samopoczucie

Praca nauczyciela jest niezwykle stresująca. Ciągłe wymagania z różnych stron oraz nie zawsze współpracujący uczniowie potęgują to uczucie. Nauczyciele odgrywają przecież znaczącą rolę w życiu swoich uczniów. Dbając o swój komfort psychiczny nauczyciel nie tylko sam dobrze się czuje, ale i jest w stanie lepiej diagnozować potrzeby i problemy podopiecznych. Dzięki temu odczuwa on zadowolenie i satysfakcję z wykonywanych obowiązków, co przekłada się to na jego lepszą pracę. Najlepszą motywacją do dalszej pracy są przecież sami uczniowie i ich sukcesy w nauce.

Twoje emocje też są ważne

Mimo że praca nauczyciela wielu kojarzy się z niewielką ilością godzin spędzonych w pracy i wakacjami to rzeczywistość nie wygląda tak kolorowo. Nauczyciele poddawani są stałej presji ze strony systemu edukacji, przełożonych, rodziców, jak i samych uczniów. Ich wymagania niekoniecznie idą ze sobą w parze. Nauczyciel w każdej stresującej sytuacji musi wypracować kompromis i wybrać najlepsze rozwiązanie. W takich momentach wielokrotnie zapomina się o emocjach nauczyciela. Podczas pojawiającego się konfliktu niejednokrotnie jest on zdenerwowany i odczuwa lęk, a jego pewność siebie znacznie spada, co w dłuższej perspektywie prowadzi do frustracji. Warto wyciszyć złe emocje, stosując różne techniki relaksacyjne.

Unikaj wypalenia zawodowego

Stres, ciągłe wymagania płynące z różnych stron, żmudne realizowanie podstawy programowej oraz ocena, jakiej poddawani są nauczyciele – te wszystkie czynniki nie wpływają pozytywnie na zdrowie psychiczne. Wielu nauczycieli doświadcza nie tylko obniżonego nastroju, ale i wypalenia zawodowego. Aby go uniknąć warto znaleźć motywację i cel w pracy. Koniecznie trzeba pamiętać o swoich emocjach i wypracować postawę asertywną oraz działać zgodnie ze swoimi przekonaniami. Pomocne w uniknięciu wypalenia zawodowego będą też szkolenia i kursy, które dają poczucie ciągłego rozwoju. Nie wiesz jak osiągnąć wellbeing w pracy nauczyciela? Sprawdź liczne szkolenia dla pedagogów. Zdobywanie nowych umiejętności to klucz do budowania poczucia własnej wartości i lepszego samopoczucia.