Pierwsze dni dziecka w przedszkolu – jak nauczyciel może pomóc dzieciom w adaptacji?

Udostępnij:

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu są zazwyczaj niezwykle stresujące. Oczywiście największe emocje towarzyszą dziecku i rodzicowi, nie można jednak zapomnieć o nauczycielu. To na jego barkach spoczywa obowiązek łatwej i przyjemnej adaptacji dziecka. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią przejść ten proces pedagogom.

Spis treści:

  1. Pierwsze dni w przedszkolu
  2. Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach przedszkola
  3. Pierwsze dni dziecka w przedszkolu
  4. Pierwsze dni w przedszkolu - adaptacja

Pierwsze dni w przedszkolu

Nie od dziś wiadomo, że pierwsze dni w przedszkolu są niezwykle trudnym czasem, kiedy dziecko oswaja się z nowym miejscem i zaakceptuje kilkugodzinną rozłąkę z rodzicami. To właśnie w takich chwilach niezwykle ważną rolę odgrywa opiekun punktu, w którym znajduje się podopieczny. Pierwszym elementem, który może okazać się niezwykle istotny jest swobodne wprowadzenie dziecka w grupę. Jako nauczyciel nie możesz zakładać z góry, że nowy członek grupy dołączy do zabawy z rówieśnikami tylko dlatego, że jest dzieckiem. Jak każdy człowiek w nowej sytuacji potrzebuje wsparcia i zrozumienia. Zainteresuj dziecko nową zabawką, ciekawą formą aktywności lub zagadką, którą maluch będzie musiał rozwiązać.

Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach przedszkola

Chyba najtrudniejszym momentem dla każdego nauczyciela jest nieustający płacz dziecka po przekroczeniu progu placówki. Ten wiąże się nie tylko z rozłąką z mamą lub tatą, ale również strachem przed nieznanym. O ile masz doczynienia z popłakiwaniem, łatwym sposobem będzie zainteresowanie go zabawą, stworzenie niewielkiego kącika, tylko dla niego. Własna szafka, półka, czy miejsce na ścianie na rysunki może okazać się doskonałym punktem zaczepienia, dzięki któremu dziecko poczuje się komfortowo i bezpiecznie. Wykorzystaj tę technikę, aby wiedzieć jak pomóc dziecku w pierwszych dniach przedszkola.

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu

Podobnie, jak w przypadku starszaków rozmowa to często klucz do sukcesu. Szczególnie, gdy chodzi o pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Tyczy się to zarówno dzieci, którym trudno jest przetrwać pierwsze samodzielne dni bez opieki rodzica, jak i dzieci przejawiają skłonność do agresji. Musisz pamiętać, że o wszystkich sytuacjach powinni być również informowani opiekunowie, którzy mogą w domu wdrożyć właściwe kroki, ułatwiające dziecku adaptację w nowym miejscu.

Pierwsze dni w przedszkolu - adaptacja

Pierwsze dni w przedszkolu i adaptacja nie są zawsze najłatwiejszym elementem sprawowania opieki. To właśnie dlatego przygotowaliśmy specjalne szkolenia dla nauczycieli przedszkola, które doskonale obrazują, jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w pierwszych dniach pobytu dziecka w placówce. Wykorzystaj zdobytą wiedzę, aby być jeszcze lepszym nauczycielem.