Pierwsze dni pracy w przedszkolu – co powinien wiedzieć nauczyciel?

Udostępnij:

Rozpoczynasz zupełnie nową ścieżkę zawodową, jaką jest kariera pedagoga w punkcie przedszkolnym? Zdajemy sobie sprawę, że jest to dla ciebie niezwykle stresujące wydarzenie. To właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią ci wejście w nowe obowiązki zawodowe.

Spis treści:

  1. Pierwsze dni pracy w przedszkolu
  2. Pierwsze dni w przedszkolu – rady dla nauczyciela
  3. Pierwsze dni w przedszkolu – jak się przygotować

Pierwsze dni pracy w przedszkolu

Pierwsze dni pracy w przedszkolu mogą być dla ciebie niezwykle stresujące. Po pierwsze zawsze zmiana i nowe stanowisko wywołuje u nas lekki niepokój oraz brak pewności co do poprawności wykonywanych zadań. Po drugie wraz z rozpoczęciem zajęć towarzyszyć ci będą małe przedszkolaki, które podobnie, jak ty potrzebują wsparcia i opieki podczas trudnej dla nich rozłąki z rodzicami. Jak to wszystko pogodzić? Przede wszystkim skup się na twoich podopiecznych i ich potrzebach. Wejdź do sali z uśmiechem, bądź pełna energii i życzliwości, która przełoży się nie tylko na dobre relacje z dziećmi, ale również pozostałymi pracownikami punktu. Spróbuj poświęcić każdemu z dzieci nieco uwagi. Dzięki temu poznacie się bliżej i nawiążecie lepszą relację.

Pierwsze dni w przedszkolu – rady dla nauczyciela

Pamiętaj, że gdy wybiją twoje pierwsze dni w przedszkolu, rady dla nauczyciela są jak najbardziej wskazane. Zapytaj doświadczonych koleżanek, czym charakteryzuje się każde dziecko z grupy. Oczywiście sama również bacznie obserwuj podopiecznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie lepiej będziesz dobierać aktywności i rozwiązywać poszczególne problemy lub konflikty. Z pewnością każdy z maluchów ma swoje upodobania i indywidualną osobowość, o którą musisz zadbać. To pozwoli ci na lepszy kontakt i być może da sposobność do zostania ulubioną „ciocią”.

Pierwsze dni w przedszkolu – jak się przygotować

Niezwykle dobrą praktyką jest stworzenie przysłowiowego regulaminu dobrego zachowania. Wdrożony na samym początku zajęć poprzez odczytanie na głos w formie ciekawej zabawy da ci przestrzeń do egzekwowania niedopuszczalnych zachowań wśród podopiecznych. Zawarcie umowy z maluchami z pewnością sprawi, że poczują się poważnymi przedszkolakami, do których masz szacunek. Dobrym rozwiązaniem, które ułatwi ci wejście w nowe obowiązki jest przejście odpowiednich szkoleń. Jednym z nich jest kurs dla nauczycieli przedszkola. Umożliwi ci to uzyskanie szerokiej wiedzy z zakresu rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym, dopasowywania zabaw i innych aktywności. Zapoznaj się z proponowaną ofertą i podnieś swoje kompetencje zawodowe.