Czy nauczyciel może odmówić pracy z agresywnym uczniem?

Udostępnij:

Będąc nauczycielem niezwykle często musisz mierzyć się z wieloma trudnościami. Jedną z nich są niepokojące i agresywne zachowanie przejawiane przez niektórych uczniów. Czy w takim przypadku przysługuje ci prawo do odmowy współpracy z taką osobą? Postaramy ci się odpowiedzieć na to pytanie.

Spis treści:

  1. Czy nauczyciel może odmówić pracy z uczniem agresywnym,
  2. Odmowa prowadzenia zajęć z uczniem agresywnym
  3. Kursy wspomagające pracę nauczyciela

Czy nauczyciel może odmówić pracy z uczniem agresywnym

Na przestrzeni lat twojej praktyki zawodowej z pewnością trafią się podopieczni, którzy będą przejawiać niepokojące zachowania. Zdarza się, że zwykłą rozmową, czy zwrócenie uwagi w formalny sposób jest niewystarczające, a praca z uczniem może stawać się dla ciebie, czy innych dzieci niebezpieczna. Z pewnością w twojej głowie pojawia się pytanie, czy nauczyciel może odmówić pracy z uczniem agresywnym? Zgodnie z obowiązującym prawem nauczyciel nie ma możliwości zrezygnować z prowadzenia zajęć nawet w przypadku, gdy konkretna osoba wykazuje powszechnie nieakceptowalne zachowania. Istotna jest jednak rola dyrekcji, która powinna zapewnić optymalne warunki pracy oraz bezpieczeństwo podczas prowadzonych lekcji, jak i w czasie przerw.

Odmowa prowadzenia zajęć z uczniem agresywnym

Odmowa prowadzenia zajęć z uczniem agresywnym może nastąpić jedynie w przypadku, gdy wcześniej stosowane metody resocjalizacyjne nie przynoszą żadnych efektów. Co więcej, przeprowadzone rozmowy z prawnymi opiekunami dziecka nie dają należytej współpracy. W takim przypadku rozwiązaniem jest poinformowanie odpowiednich placówek jak pogotowie opiekuńczo-wychowawcze, Policja, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Sąd Rodzinny. Najważniejszym etapem pracy, jest udzielenie właściwej pomocy, poprzez przeprowadzenie dodatkowych zajęć dydaktycznych z naciskiem na współpracę ucznia z pozostałymi uczestnikami grupy, jak i pedagogami.

Kursy wspomagające pracę nauczyciela

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest rozwój w pracy nauczyciela i pedagoga szkolnego. To właśnie dlatego przygotowaliśmy certyfikowane szkolenia online dla nauczycieli. To niezwykle ważny i przydatny aspekt, który ułatwi ci pracę z poszczególnymi osobami. Dodatkowo pokaże dokładną drogę postępowania i przygotuje na różne sytuacje. Każde szkolenie zakończone jest wręczeniem imiennego certyfikatu, który doskonale sprawdzi się jako dokument potwierdzający podwyższenie swoich kwalifikacji zawodowych, tym samym ułatwiając drogę do awansu. Wykorzystaj tę propozycję, aby stać się jeszcze lepszym nauczycielem.