Agresywny uczeń – jak poradzić sobie z takim zachowaniem?

Udostępnij:

W trakcie kariery pedagogicznej niejednokrotnie mogą trafić ci się przypadki uczniów, które będą wymagać wdrożenia specjalnej opieki lub stanowczych działań. Mowa głównie o agresywnym uczniu. Jednak jak dokładnie sobie z nim poradzić. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Spis treści:

  1. Jak radzić sobie z agresją uczniów
  2. Agresywny uczeń
  3. Agresja u ucznia – jakie podjąć kroki
  4. Kursy z zakresu pracy z trudnym uczniem

Jak radzić sobie z agresją uczniów

Na trudnego ucznia możesz natrafić tak naprawdę niemal na każdym etapie swojej kariery zawodowej, warto jednak dokładnie wiedzieć, jak radzić sobie z agresją u uczniów. Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji, w której twój podopieczny wykazuje negatywne zachowanie względem drugiej osoby warto, abyś zareagował natychmiastowo i stanowczo. Przede wszystkim w pierwszej kolejności odseparuj agresora od potencjalnej ofiary ataku. Pamiętaj, że nie musisz działać samodzielnie, warto zaangażować drugiego nauczyciela, który pomoże, chociażby w udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, pytając o jej samopoczucie i ewentualne potrzeby.

Agresywny uczeń – na co zwrócić szczególną uwagę

Problem, jakim jest agresywny uczeń, to dość powszechne zjawisko. Zanim jednak poinformujesz ucznia o konieczności zawiadomienia prawych opiekunów i dyrekcji, warto z nim najzwyczajniej promować. Niekontrolowane emocje, często bywają przejawem trudnej sytuacji życiowej lub innych niedawnych negatywnych wydarzeń, jakie miały miejsce w jego życiu. Oczywiście, po ustaleniu źródła problemu dobrze, abyś zaoferował uczniowi właściwą pomoc, którą ułatwi mu powrót do normalnych i powszechnie akceptowanych zachowań.

Agresja u ucznia – jakie podjąć kroki

Każdy uczeń dopuszczający się agresji fizycznej, jak i psychicznej powinien otrzymać stosowną uwagę wpisaną do prowadzonego przez szkołę dziennika. Ponadto niezwykle istotnym elementem jest rozmowa z rodzicami dziecka. W ten sposób otrzymasz wsparcie ze strony bliskich uczą, a dodatkowo będziesz mieć gwarancję baczniejszej uwagi opiekunów na wskazane zachowania.

Kursy z zakresu pracy z trudnym uczniem

Na rynku dostępnych jest wiele kursów, które ułatwią ci pracę z agresywnym uczniem Szkolenia dla nauczycieli nie tylko sprawią, że dużo sprawniej będziesz poruszać się w obszarze szkolnym. To również doskonała okazja do zwiększenia kompetencji zawodowych, a co za tym idzie rozbudowania teczki nauczyciela, tak ważnej w drodze do awansu. Wykorzystaj tę możliwość i sprawdź naszą propozycję.