Bajkoterapia jako metoda wsparcia dla przedszkolaków

Udostępnij:

Odpowiednia stymulacja rozwoju maluchów odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie z tego powodu należy zwracać uwagę na jej przebieg już od samego początku. Zwłaszcza jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola i to właśnie tam spełnia większość swojego dnia. Warto więc wiedzieć, jakie metody można wykorzystać, aby dostarczyć dziecku dodatkowych bodźców i możliwości rozwoju. Jedną z opcji będzie bajkoterapia, o której koniecznie trzeba dowiedzieć się czegoś więcej.

Spis treści:

  1. Korzyści bajkoterapii w pracy z dziećmi
  2. Bajkoterapia – ciekawe zajęcia dla 3-latków. Czym jest bajkoterapia?
  3. Stwórz własną bajkę terapeutyczną

Korzyści bajkoterapii w pracy z dziećmi

Jedną z nowszych metod, która wykorzystywana jest podczas pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, jest bajkoterapia. Warto więc wskazać na płynące z niej korzyści, które bezpośrednio rzutować będą na malucha. Przede wszystkim bjakoterapia wpływa w mniejszym lub większym stopniu aż na trzy strefy życia. Oddziałuje na strefę życia psychicznego, ponieważ redukuje napięcie i minimalizuje lęki. Intelektualnego, gdyż poszerza wiedzę i umiejętności. Społecznego, bo uczy wyrażania własnych emocji. Bajkoterapia działa niczym psychoterapia, ponieważ oswaja dzieci z niektórymi schematami zachowań i uczy je odpowiedniej reakcji. Dziecko uczy się na przykładach, poznaje swoje emocje, potrzeby i utożsamia się z wybranymi postaciami.

„V” kurs dla nauczycieli z przedszkola – warto skorzystać i nauczyć się czegoś nowego!

Bajkoterapia – ciekawe zajęcia dla 3-latków. Czym jest bajkoterapia?

Bajkoterapia to swego rodzaju metoda terapeutyczna, która stosowana jest poprzez wykorzystanie bajek oraz baśni. Dedykowana jest ona dzieciom, które przeżyły traumy lub zmagają się z pewnego rodzaju problemami, trudnościami, naprawdę różnej natury. Obserwacje udowadniają, że bajki i baśnie już od dawien dawna wspomagały leczenie dzieci z określonymi problemami. Ta metoda znana jest na całym świecie i co za tym idzie, w przeróżnych kulturach. W oparciu o bajki i baśnie, jak najbardziej stworzyć można ciekawe zajęcia nawet dla 3-latków. Na pewno przyniosą spore korzyści.

Stwórz własną bajkę terapeutyczną

Jednym z podstawowych ćwiczeń dla pedagogów, jest stworzenie własnej bajki terapeutycznej. Nie jest jednak powiedziane, że jest to aż tak proste zadanie. To dlatego do tego niezbędny może okazać się specjalny kurs, który objaśni, na co zwracać uwagę i co takiego powinna zawierać każda bajka, aby mogła ona posłużyć za podstawę do przeprowadzania bajkoterapii z najmłodszymi.