Jak zostać nauczycielem?

jak zostać nauczycielem

Nauczyciele od zawsze pełnią tę samą funkcję – ich głównym zadaniem jest przekazywanie wiedzy i pomoc uczniom w zdobyciu wykształcenia. Pedagodzy, którzy prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze muszą mieć do tego odpowiednie kompetencje i predyspozycje. Jak zostać nauczycielem? Jakie wymagania należy spełnić? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu.

Spis treści:

  1. Czym zajmuje się nauczyciel
  2. Jak zostać nauczycielem?
  3. Jakie predyspozycje powinien posiadać nauczyciel?
  4. Nauczyciel - osoba dbająca o swój rozwój

Czym zajmuje się nauczyciel?

Nauczyciel to zawód zaufania publicznego, który opiera się na pracy z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi. Jednym z najważniejszych zadań nauczyciela jest prowadzenie zajęć dydaktycznych i przekazywanie uczniom wiedzy z konkretnego przedmiotu, w którym pedagog się specjalizuje (np. matematyka, język polski, nauczanie początkowe). Nie jest to jednak jego jedyne zadanie – nie można pominąć o wspieraniu podopiecznych i motywowanie ich do rozwoju. Do obowiązków nauczyciela należy realizowanie programu nauczania, dbanie o dokumentację związaną ze swoją pracą, organizowanie wywiadówek, wycieczek oraz dbanie o bezpieczeństwo uczniów.

Poszczególne zadania nauczyciela różnią się od nauczanego przedmiotu oraz grupy wiekowej uczniów. Zupełnie inaczej wygląda praca nauczyciela języka polskiego w liceum, inaczej zaś przebiega praca wuefisty w szkole podstawowej.

Jak zostać nauczycielem?

Jakie studia należy ukończyć, aby móc pracować z dziećmi lub młodzieżą? Jak zostać nauczycielem? Zgodnie z wytycznymi znajdującymi się w Karcie Nauczyciela potrzebne jest do tego wykształcenie wyższe. W trakcie nauki konieczne jest odbycie przygotowania pedagogicznego lub zdobycie dyplomu ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli. To właśnie te szkoły zapewniają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela. Aby uczyć w szkole podstawowej – w klasach I-III i wyższych oraz w szkole zawodowej wystarczy jedynie tytuł licencjata lub inżyniera. W pozostałych przypadkach potrzeby jest dyplom ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Należy pamiętać o tym, że ukończony kierunek musi odpowiadać nauczanemu przedmiotowi w szkole. Przed podpisaniem umowy nauczyciele proszeni są o dokumenty potwierdzające ich pełną zdolność do czynności prawnych i zaświadczenie o niekaralności.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nauczyciel musi ukończyć kurs pedagogiczny w wymiarze minimum 270 godzin. W przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu jest 150 godzin. Na takim kursie poruszane są kwestie, które są niezwykle przydatne w codziennej pracy z uczniami, związane m.in. z psychologią, pedagogiką i dydaktyką. Dodatkowo każdy przyszły nauczyciel musi odbyć praktykę pedagogiczną w wymiarze minimum 150 godzin.

Jak zostać nauczycielem po innych studiach?

A co w przypadku, gdy ukończyłeś inne studia, niezwiązane z pedagogiką? Gdy masz na swoim koncie zupełnie inny kierunek, musisz ukończyć studia podyplomowe. Muszą być one powiązane z przedmiotem, którego chcesz nauczać. Musisz zadbać również o właściwe przygotowanie pedagogiczne, które niezbędne jest do pracy w poszczególnych placówkach edukacyjnych.

Jakie predyspozycje powinien posiadać nauczyciel?

Czy każdy nadaje się do pracy z dziećmi lub młodzieżą? Zdecydowanie nie. Warto wiedzieć, że zawód nauczyciela jest bardzo wymagający – zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. We wspomnianej wyżej Karcie Nauczyciela znajdują się zapisy, że osoba zatrudniona na tym stanowisku musi przestrzegać podstawowych zasad moralnych i cieszyć się dobrym zdrowiem w zakresie niezbędnym do wykonywania swoich obowiązków. Do wykonywania zawodu nauczyciela potrzebne są również określone umiejętności miękkie. Z całą pewnością liczą się tu takie cechy jak: komunikatywność, poczucie humoru, kreatywność, cierpliwość oraz umiejętność opanowania emocji. Osoba pracująca z ludźmi, zwłaszcza tymi najmłodszymi powinna być ciekawa świata, otwarta i gotowa do poszerza swoich horyzontów. Powinna wyróżniać się sporą dozą empatii, ciepła, a jednocześnie stanowczości i asertywności. W codziennej pracy nauczyciela przydatna jest również umiejętność rozwiązywania konfliktów oraz wysoka odporność na stres oraz doskonała organizacja zadań.

Nauczyciel – osoba dbająca o swój rozwój

Nauczyciele to grupa zawodowa, która niemal nieustannie się szkoli, edukuje i dokształca. Jest to bardzo ważne – zwłaszcza w świecie stale zmieniających się przepisów oraz wytycznych. Uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach pozwala na poszerzenie swoich horyzontów, poznanie nowych metod i technik pracy, a także daje możliwość wymiany doświadczeń z innymi nauczycielami. Rozwijanie się zapobiega wypaleniu zawodowemu i pozwala na urozmaicenie codziennej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Nasze Centrum Szkoleń Cognitus to miejsce, w którym znajdziesz ofertę rozmaitych szkoleń dla nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej oraz kolejnych szczebli edukacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i wyboru tych, które odpowiadają Twoim potrzebom i zainteresowaniom.

Udostępnij: