Zmysłoplastyka

Zmysłoplastyka jest jedną z metod wykorzystującą wszystkie zmysły: smaku, dotyku, węchu, wzroku, słuchu. Na tychże zajęciach pracuje się z produktami spożywczymi, z materiałami mającymi różną fakturę, kształt jak i z masami plastycznymi i zapachami. Poprzez udział w zajęciach zmysłoplastycznych wspieramy trwające w ciele naszych podopiecznych procesy integracji sensorycznej, dostarczając bodźców, które mobilizują  organizm do prawidłowego rozwoju senso-motorycznego.

Zmysłoplastyka jest wspaniałym narzędziem do pracy dla nauczycieli/pedagogów/rodziców/ studentów, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności pracy w kreatywne metody, które mają na celu zadbać o zrównoważony i prawidłowy rozwój dzieci.

 Są to idealne zajęcia w szczególności dla dzieci, które mają problem z właściwym uchwytem pisarskim, koncentracją uwagi, z zaburzonym napięciem mięśniowym. A głównym celem zamysłoplastyki jest wprowadzenie nauczycieli/rodziców w świat niekonwencjonalnych metod plastycznych w pracy z dziećmi.

Zmysłoplastyka to warsztaty, które przepełnione są zapachem, fakturami, pełną gamą kolorów. Pobudza zmysły i wprowadza w radosną, miłą atmosferę. Dzieci uwielbiają wykonywać masy plastyczne, którymi mogą bawić się kreatywnie, według tego co podpowiada im wyobraźnia. Lepią, wałkują, mieszają, ugniatają. Najbardziej nowatorskimi technikami plastycznymi są m.in.: „kolorowy piasek”, „domowy śnieg”, „jadalne farby”, „puszyste obrazy”, wszelkiego rodzaju ciastoliny.

Do wykonania tychże mas plastycznych potrzebne są produkty spożywcze typu: barwniki spożywcze, jogurt naturalny, mąka pszenna, skrobia ziemniaczana, woda itp.

Zmysłoplastykę można wykorzystać w bardzo szerokim spektrum: podczas zabawy urodzinowej, w przedszkolach, w klubach malucha, podczas warsztatów. Są to również wielkoformatowe zabawy terapeutyczne, które można zorganizować w zaciszu domowego ogródka czy na przedszkolnym placu zabaw.

Celem warsztatów oprócz angażowania wszystkich zmysłów jest również wspieranie integracji sensorycznej,  trening motoryki małej i dużej, pobudzanie rozwoju społecznego i poznawczego oraz dążenie do zaspokojenia dziecięcej ciekawości . Wspieranie integracji sensorycznej następuje poprzez angażowanie w zabawę wszystkich zmysłów.  Na zajęciach wykorzystuje się elementy pracy arteterapii oraz choreoterapii.

Osoba, prowadząca warsztaty zmysłoplastyki potrafi:

  • zniwelować zaburzenia sensoryczne u dzieci wykorzystując do tego metodę plastyki sensorycznej,
  • świadomie wykorzystywać zmysły dzieci w trakcie trwania zajęć oraz wspomaga w nabywaniu kompetencji psychospołecznych,
  • wesprzeć dzieci w rozwoju kompetencji intra i interpersonalnych,
  • stworzyć masy plastyczne, które są połączeniem jadalnych składników spożywczych,
  • pomóc dzieciom w nawiązywaniu relacji między sobą,
  • budować wspólne pole uwagi i współdziałanie z grupą,
  • tworzyć twórcze zajęcia plastyczne z grupą dzieci, stwarzając im przestrzeń do zabawy, wykorzystując przy tym naturalną ekspresję dzieci w celu terapeutycznym i edukacyjnym.

Większość dzieci w wieku przedszkolnym lubi wykonywać prace plastyczne, zatem warto dać się dziecku „pobrudzić”. Ale są też dzieci, które tego nie lubią. Dlatego również dla nich warto wprowadzić do swojej pracy zmysłoplastykę. Prowadzenie zajęć, podczas których w tle słychać kojące dźwięki muzyki, używając do wykonania mas plastycznych aromatycznych przypraw, przyjemnych w dotyku składników spożywczych (dostępnych w niemalże każdej domowej kuchni) – to wszystko sprawia, że dzieci chętnie wykonują kreatywne prace, a nawet je smakują! i mają możliwość nauki rozpoznawania ich po konsystencji, kształcie, zapachu. Zmysłoplastyka niesie ze sobą mnóstwo dziecięcej radości. Zmysłoplastyka wpływa również na optymalny rozwój całego organizmu. Stymuluje receptory, które oddziałują na połączenia nerwowe mózgu. Im więcej receptorów pobudzonych, tym łatwiej się myśli i sprawniej przebiegają procesy analizy i syntezy w umysłach dzieci. Zmysłoplastyka opiera się na jadalnych i biodegradowalnych produktach co daje pewność całkowitego poczucia pewności, że produkty są bezpieczne dla dzieci.  Mali uczestnicy zmysłoplastyki obcując ze sztuką plastyczną, podejmują aktywności artystyczne i rozwijają własne umiejętności. Twórcze myślenie rozwijające się podczas zajęć jest mocno pobudzane.  A wspólne uczestnictwo w zajęciach dodaje dobrej energii i sprawia, że wspólnie miło spędza się czas.

Autor: mgr Karolina Prudło