Zabawa wyobraźnią, czyli pomysły na zajęcia plastyczno-muzyczne

Zabawa wyobraźnią jest wspaniałym narzędziem do pracy dziećmi. Pozwala nie tylko na zabawę, ale również na rozwój wyobraźni, kreatywności dzieci, na swobodną interpretację tematu, na ruch, muzykę, rozwijanie wszechstronnych umiejętności. Wykorzystywane są do tego zajęcia plastyczno-muzyczne. To one właśnie przybliżają oryginalne techniki zabaw wyobraźnią. Podkreślają też znaczenie muzyki podczas kreatywnych zabaw.

Muzyka towarzyszy dzieciom od początku ich życia:  głos matki i ojca, nucenie kołysanki, wyciszające, odprężające melodie. Muzyka ma niebagatelny wpływ na rozwój dziecka.

Oto kilka zalet muzyki:

  • Muzyka prowadzi do równowagi w rozwoju organizmu dziecka na płaszczyźnie fizycznej jak i duchowej, ruch ciała pozwala na wewnętrzne przeżywanie treści muzycznych,
  • Dzięki temu, że dzieci śpiewają rozwija się u nich układ oddechowy,
  • Dzieci mają możliwość kształtowania pamięci i logicznego myślenia, bystrości, wyostrzenia zmysłów, spostrzegawczość,
  • Muzyka umożliwia im lepszą koncentrację, jak i spożytkowanie nadmiaru energii poprzez zabawy rytmiczne,
  • Podczas zabaw rytmiczno-ruchowych dzieci mają możliwość nauki systematyczności, na które wskazują rymy pojawiające się w utworze muzycznym,
  • Muzyka pozwala na wyrażanie uczuć,
  • Dzieci podczas swobodnego tańca do utworu muzycznego uzewnętrzniają swoje przeżycia i emocje,
  • Muzyka ma właściwości terapeutyczne: może pobudzać lub uspokajać, niweluje stres.

Bardzo duży związek ma muzyka klasyczna z twórczością plastyczną dziecka. Muzyka klasyczna przyczynia się do przyspieszenia procesu, w którym dziecko wykonuje pracę plastyczną. Zwiększa również samodzielność w wykonywaniu pracy plastycznej jak i niweluje trudności techniczne, które występują podczas wykonywania pracy plastycznej. Muzyka kształtuje i pobudza wyobraźnię dziecka co przekłada się na jakość dziecięcych prac. Warsztaty plastyczne z wykorzystaniem muzyki nie są nowością, ale wciąż należy podkreślać ich walory . Pobudza dziecięcą wyobraźnię, kształtuje wiele sfer rozwojowych.

Często na zajęciach wykorzystuje się nietypowe pomysłu pracy, np.: hirameki, papieroplastykę oraz kamishibai.

Hirameki oznacza olśnienie, inspirację. Związane jest z akwarelowymi kleksami. By móc zastosować tą metodę potrzebny jest papier akwarelowy, pędzle, akwarele, pojemnik na wodę, cienkopis lub marker do rysowania.

Na papierze należy malować plamy, kleksy, nie zastanawiając się nad ich kształtem – należy bawić się akwarelą. Gdy papier zapełni się różnobarwnymi kleksami, należy odczekać chwilę, by akwarele mogły wyschnąć. Następnie, po wyschnięciu, nadaje się kleksom pożądane kształty, formy używając do tego cienkopisów lub markerów. Plamy te można pobudzić do życia, gdyż w każdej nich mogą kryć się postacie, zwierzęta, budowle i rośliny. Trzeba rysować to co się widzi – wystarczy dodać kilka kropek, kresek itp. Hirameki jest niewyczerpalnym źródłem inspiracji i wewnętrznych przeżyć w wyobraźni.

Hirameki ćwiczy oko (daje możliwość dostrzec więcej), rękę (przy jej pomocy można tworzyć figury z plamek) oraz mózg (to on właśnie daje nam inspirację i pomysł).  

Kolejnym pomysłem na inspirującą pracę plastyczną jest papieroplastyka. To jest nic innego jak wykonywanie prac z papieru. Wykonuje się przedmioty dekoracyjne jak i użytkowe z papieru lub masy papierowej. Celem zajęć z wykorzystaniem papieroplastyki jest rozwijanie umiejętności manualnych jak również kształtowanie wyobraźni. Papieroplastyka kształtuje wyobraźnię. Praca w małych grupach umożliwia twórcze spędzenie czasu. Do wykonania prac niezbędne są następujące narzędzia: kredki, pastele olejne, farby akwarelowe, krepina, bibuła, plastelina. Należy pamiętać, że materiałem bazowym do wszystkich prac jest papier. Można również sięgnąć po materiały typu: drewniane elementy od malowania, sznurki, pojemniczki, papierowe pudełeczka itp.

Warto wykorzystywać też kamishibai co dosłownie tłumacząc oznacza papierowy teatr. Jest teatrem ilustracji, teatrem cieni, techniką opowiadania wywodząca się z Japonii. Polega na wykorzystaniu kartonowych plansz z obrazkami i tekstem oraz drewnianej skrzynki, w której przedstawia się kolejno poszczególne części historii.

Podczas każdego rodzaju zajęć warto wykorzystywać muzykę, która sprzyja tworzeniu prac plastycznych.

Autor: mgr Karolina Prudło