Szkolenie skierowane jest do studentów, pedagogów, nauczycieli szkół podstawowych, przedszkoli oraz pozostałych pracowników placówek oświatowych, opiekuńczo- wychowawczych, domów dziecka i opieki społecznej a także dla rodziców dzieci!
CELE SZKOLENIA
- Rozwijanie umiejętności w zakresie dokonywania analizy i interpretacji dziecięcych rysunków
- Poszerzenie wiedzy w zakresie ewolucji rysunku dziecka oraz znaczenia symboliki i koloru w pracy diagnostycznej i terapeutycznej
- Poznanie różnych form aktywności z wykorzystaniem rysunku łagodzących stres i napięcia psychiczne dziecka
- Zapoznanie się z terapeutyczną funkcją rysunku
OPIS SZKOLENIA
Szkolenie oferuje praktyczną wiedzę psychologiczną o rysunku dziecka dla nauczycieli, pedagogów, studentów i rodziców dzieci!
Małe dzieci posiadają zbyt wąski zakres słownictwa, aby dokładnie wyrazić to, co czują. Swoje emocje, przeżycia i sposób patrzenia na świat przelewają na papier. Rysunkiem wyrażają swoje uczucia, lęki, radości czy miłość. Rysunki dziecięce są często przedmiotem analizy dla psychologów i pedagogów. Odgrywają ogromną rolę w terapii dzieci, ocenie ich rozwoju czy cech charakteru.
Na szkoleniu dowiesz się jak poprzez analizę rysunku poznać osobowość dziecka, ale również zdobyć informacje o tym, jak stymulować jego aktywność, co zmienić we własnej pracy dydaktycznej. Jeżeli nauczyciel, opiekun czy rodzić zrozumie dziecięce rysunki łatwiej nawiąże z dzieckiem kontakt!!!
Przyjdź i naucz się lepiej rozumieć psychikę dziecka. Znajdź wspólny język ze swoim dzieckiem czy podopiecznym!
PROGRAM SZKOLENIA
Część teoretyczna – Interaktywny wykład
- Wprowadzenie do diagnozy i terapii pedagogicznej z wykorzystaniem rysunku dziecka.
- Ewolucja rysunku dziecka – omówienie poszczególnych składników i poziomów interpretacji w ramach analizy rysunków dzieci w różnym wieku
- Zapoznanie z głównymi składnikami analizy i interpretacji rysunku dziecka na potrzeby diagnozy pedagogicznej (sprawność grafomotoryczna, zagospodarowanie przestrzeni, znaczenie symboliki rysunku dziecięcego)
Część praktyczna
- Zastosowanie rysunku w arteterapii – zajęcia warsztatowe
- Analiza rysunków dziecka, praca w grupach – zajęcia warsztatowe oparte na konkretnych pracach dzieci
– rysunek postaci ludzkiej
– rysunek postaci w deszczu
– dziecięce bazgroły
- Zastosowanie rysunku w pracy z dzieckiem: agresywnym, zalęknionym, nieśmiałym
- Studium przypadku
- Rysunek w pracy terapeutycznej z dzieckiem z wybranymi dysfunkcjami
Uczestnik szkolenia otrzymuje:
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Zaświadczenie spełnia wymogi par. 23 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z dnia 6 czerwca 2019 r.),
Prowadząca – Małgorzata Kowalska – więcej informacji o prowadzącej: https://cognitus.pl/o-nas/zespol/