Rodzaje szkoleń terapeutycznych

rodzaje szkoleń terapeutycznych
Udostępnij:

Szkolenia terapeutyczne ukierunkowane są przede wszystkim na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kształcenie pedagogów, którzy pracują z dziećmi. Wybór poszczególnych kursów jest naprawdę szeroki i dostosowany do różnego poziomu zawodowego nauczycieli. Jakie rodzaje szkoleń terapeutycznych możemy wyróżnić?

  1. Gry i zabawy
  2. Szkolenia adaptacyjne i integracyjne
  3. Autyzm, Asperger, nadpobudliwość

Gry i zabawy

Szkolenia terapeutyczne z zakresu różnego rodzaju gier i zabaw zajmują pokaźną część ofert placówek szkoleniowych. Kursy tego typu mają na celu zapoznać pedagogów z zasadami i metodami pracy z dziećmi w różnym wieku (poszczególne szkolenia są dopasowane przede wszystkim względem wieku dzieci). Wspólna zabawa ułatwia najmłodszym przyjmowanie wiedzy, adaptowanie się w środowisku i rozwijanie umiejętności miękkich. Jakie szkolenia terapeutyczne z gier i zabaw mogą odbyć pedagodzy? Możliwości jest naprawdę wiele! Spośród nich wymienić możemy m.in.: gry i zabawy językowe w przedszkolu oraz w edukacji wczesnoszkolnejgry i zabawy matematycznegry i zabawy rozwijające wszystkie zmysłygry i zabawy w grupie żłobkowej czy zabawy z wyobraźnią.

Szkolenia adaptacyjne i integracyjne

Szkolenia z zakresu integracji i adaptacji w społeczeństwie mają na celu przekazać pedagogom wartościową wiedzę i praktyczne rozwiązania, które są absolutnie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania dzieci w każdym wieku. Są to m.in. zawieranie znajomości, asertywność, inicjowanie rozmowy, rozróżnianie uczuć czy radzenie sobie z różnego rodzaju problemami. Dla kilkulatków zderzenie z nową, szkolną rzeczywistością jest bowiem często dość ciężkim przeżyciem, a dłuższa rozłąka z rodzicami czy opiekunami budzi strach i tęsknotę. Aby pomóc najmłodszym szybko odnaleźć się w nowym otoczeniu, istotna jest wiedza m.in. z zakresu integracji sensorycznej. Aby ją zdobyć, warto zapisać się na przykładowe szkolenia: adaptacja w przedszkoluintegracja sensoryczna w pracy pedagogametoda integracji sensorycznej w praktyceczy trening umiejętności społecznych jako narzędzie rozwoju emocjonalnego i społecznego.

Autyzm, Asperger, nadpobudliwość

Wśród pedagogów niezwykle popularne są szkolenia terapeutyczne, które ukierunkowane są na pracę z dziećmi dotkniętymi spektrum zaburzeń autystycznych. Dzieci z tego typu zaburzeniami są wyjątkowo wymagające: zamknięte w sobie, wyalienowane, nieufne i często również bardzo nieprzewidywalne. Aby praca z dzieckiem autystycznym lub nadpobudliwym przebiegała prawidłowo i efektywnie, konieczne jest posiadanie rozległej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem aspektu komunikacyjnego. W tym celu warto skorzystać z bogatej oferty szkoleń terapeutycznych, m.in. z kursów: attention autismdiagnoza i terapia dziecka z autyzmemdziecko z nadpobudliwością ruchową czy praca z dzieckiem z autyzmem.

Wybór odpowiedniego szkolenia terapeutycznego powinien być uwarunkowany przede wszystkim codzienną pracą i obranym kierunkiem rozwoju. Wiele zależy również od tego, z jakimi dziećmi mamy do czynienia: jakie są ich potrzeby, problemy i oczekiwania.