Rady szkoleniowe dla nauczycieli

rady szkoleniowe dla nauczycieli
Udostępnij:

Każdy nauczyciel, któremu zależy na rozwoju i podnoszeniu zawodowych kwalifikacji, z pewnością chętnie uczestniczy w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Zazwyczaj to dyrekcja placówki kieruje kadrę pedagogiczną na tego typu formy dokształcania, jednak nauczyciele mogą również samodzielnie poszukiwać ciekawych form rozwoju i brać w nich czynny udział. Co w związku z tym warto mieć a uwadze? Poniżej prezentujemy kilka szkoleniowych rad dla nauczycieli.

  1. Zwróć uwagę na akredytację od kuratora oświaty
  2. Dokładnie sprawdzaj program szkolenia
  3. Poproś o zaświadczenie lub certyfikat

Zwróć uwagę na akredytację od kuratora oświaty

Zgodnie z przepisami szkolenia dla nauczycieli mogą być organizowane tylko przez placówki państwowe lub zewnętrzne, które posiadają stosowną akredytację kuratorium oświaty. Akredytacja ta jest gwarancją odpowiedniego poziomu kształcenia i prawidłowo dostosowanego programu nauczania. Jeśli dana placówka nie posiada akredytacji kuratorium, to albo organizuje szkolenia wbrew prawu, albo po prostu nie zapewnia nowoczesnej bazy dydaktycznej. Nie ma sensu brać udziału w kursach, które finalnie okażą się tylko stratą czasu i pieniędzy, dlatego zdecydowanie warto zawczasu dobrze sprawdzić organizatora szkolenia.

Sprawdź dostępne szkolenia dla nauczycieli!

Dokładnie sprawdzaj program szkolenia

Programy wielu szkoleń bardzo często są przygotowywane w taki sposób, aby maksymalnie zachęcić uczestników do udziału w przedsięwzięciu. Tyczy to się również szkoleń dla nauczycieli. Dopiero podczas pierwszych zajęć okazuje się, że praktyka znacznie odbiega od teorii i część tematów nie zostaje nawet poruszona. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić opinie na temat danej placówki oraz zweryfikować program kursu. Kwestia ta istotna jest również z punktu widzenia zainteresowań pedagogicznych. Staraj się dobierać takie szkolenia, które rozwiną twoją wiedzę i umiejętności. Jeśli po zapoznaniu się z programem spotkania masz pewne wątpliwości, zrezygnuj z kursu lub zgłoś ten fakt osobie, która cię na niego oddelegowała.

Poproś o zaświadczenie lub certyfikat

Udział w szkoleniu to z jednej strony możliwość zdobycia cennej wiedzy i umiejętności, a z drugiej szansa na podniesienie zawodowych kwalifikacji. Jeśli ta druga kwestia jest dla ciebie tak samo istotna, jak pierwsza, pamiętaj o certyfikacie bądź zaświadczeniu potwierdzającym twój udział w szkoleniu. Bez niego ciężko ci będzie udowodnić pracodawcy, że udało ci się ukończyć dany kurs. Aby uniknąć rozczarowań, dopytaj o certyfikat jeszcze przed zapisaniem się na szkolenie.