Jak zadbać o swoje emocje w pracy nauczyciela?

Udostępnij:

Praca jako nauczyciel wymaga nie tylko posiadania obszernej wiedzy z zakresu nauczanego przedmiotu. Uprawianie tego zawodu wiąże się również z koniecznością panowania nad stresem i radzeniem sobie z trudnymi emocjami. Jak to osiągnąć? Podpowiadamy!

  1. Regularna medytacja
  2. Umiejętność nazywania emocji
  3. Relaksacja mięśni Jacobsona

Regularna medytacja

Korzyści wynikające z praktykowania medytacji znane są już od tysiącleci. Obecnie ta metoda znowu wraca do łask i jest powszechnie praktykowana przez różne osoby, o rozmaitych potrzebach. Medytacja, skupianie się na świadomym oddechu, doświadczanie błogiego wyciszenia – to dla wielu osób sposób pozwalający na skuteczne odreagowanie emocji. Co istotne – nie trzeba ku temu specjalistycznego sprzętu. Podstawowa wiedza ucząca dobrych praktyk w medytacji jest także szeroko dostępna. Niski próg wejścia pozwalający na praktykowanie tej metody powinien zachęcić do wypróbowania medytacji na samym sobie.

Umiejętność nazywania emocji

To kolejna z repertuaru dostępnych praktyk pozwalających na radzenie sobie stresem. Już samo wyjaśnienie sobie w myślach, albo zapisanie „jestem zestresowan_y/a, ponieważ…” pozwoli zredukować napięcia związane z tym negatywnym stanem. Zdolność do określania swoich emocji, umiejętne przyjrzenie się sobie i swoim uczuciom to jeden z aspektów pozwalających na zredukowanie trudnych emocji, które towarzyszą nauczycielom w ich codziennej pracy.

Dobrym pomysłem, który pozwoli radzić sobie ze stresem będzie także uczestnictwo w dedykowanym kursie – skorzystaj i popraw swoją jakość życia!

Relaksacja mięśni Jacobsona

Na czym polega ta technika relaksacyjna? Ujmując to najbardziej obrazowo – trening Jacobsona polega na nauczeniu się napinania mięśni – najpierw w pozycji leżącej, następnie siedzącej, aż po praktykowanie jej w innym położeniu. Kolejne napinanie mięśni i rozluźnianie pomaga osiągnąć korzystne stany nie tylko dla umysłu, ale i ciała. Redukcja stresu, lepsza jakość snu, zniwelowanie napięć – to wszystko może pomóc w poprawie jakości życia!

Całkowite uniknięcie stresu nie jest możliwe. Szybkie tempo życia, napięte sytuacje w pracy, kooperacja z trudną młodzieżą – to wszystko sprawia, że część nauczycieli doświadcza obniżenia jakości swojego życia w wyniku stresu. Warto zatem nauczyć się stosowania odpowiednich technik, które pozwolą radzić sobie z tym stanem i łagodzić jego objawy. Przełoży się to nie tylko na czerpanie większej satysfakcji z pracy, ale również na lepszą jakość życia na płaszczyźnie prywatnej!