Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym – praca nauczyciela

Udostępnij:

Wypalenie zawodowe to problem, który może przytrafić się każdemu. Jedną ze szczególnie narażonych grup są nauczyciele, którzy od lat co roku powtarzają ten sam program edukacyjny, powielają schematy swojego działania i natrafiają na uczniów, którzy nie zawsze chcą współpracować podczas zajęć. Co zrobić, aby wyrwać się z codziennej rutyny w nieść nowa jakość do swoich zajęć?

Wypalenie zawodowe – nauczyciele szkół i ośrodków nauczania

Zawód nauczyciela to wyjątkowo trudna profesja, która wymaga ciągłej ewaluacji i wykorzystywania nowych możliwości dydaktycznych. Jeżeli podstawa programowa każdego roku jest realizowana takim samym schematem, powielane są poszczególne zadania i aktywności, które do tego niezbyt korzystnie wpływają na współpracę uczniów, łatwo o doprowadzenie do wypalenia zawodowego. Brak chęci do pracy i zatracenie się w marazmie nie przyniesie dobrych efektów, a wyłącznie spowoduje dalsza frustracje i niezadowolenie z pełnionych obowiązków. To właśnie dlatego warto ciągle podnosić swoje kompetencje i wnosić nowe pomysły do wykonywanej pracy.

Sposoby na wypalenie zawodowe – co zrobić?

W przypadku, kiedy zaczyna dotykać cię wypalenie zawodowe postaw na swój rozwój i podwyższanie swoich kompetencji. Liczne szkolenia dla nauczycieli, kursy i zajęcia online zakończone certyfikatem mogą okazać się przydatne w zdobyciu umiejętności z zakresu przekazywania wiedzy, tworzenia nowych, ciekawych rozwiązań podczas prowadzonych zajęć i poznaniu sposobu na zainteresowanie dotychczas opornych uczniów. Co więcej, liczne poświadczenia o pozyskaniu dodatkowej wiedzy mogą być przydatne w budowaniu tzw. Teczki nauczyciela, która pomocna jest w otrzymaniu awansu, a co za tym idzie większego wynagrodzenia za wykonywane obowiązki związane z nauczaniem dzieci i młodzieży.

Nowe metody nauczania – dowiedz się, jak prowadzić lekcje w szkole

Ze względu na ciągle zmieniające się materiały i możliwości dydaktyczne, warto podążać z duchem czasu i wykorzystywać dostępne pomoce, które zainteresują uczniów. Spośród licznych szkoleń możesz zdecydować się na te, które odbywają się stacjonarnie, online na żywo za pomocą połączenia na wideorozmowie lub wykorzystać dostępne nagrania kursów, które możesz odpalić w dowolnym momencie. Takie rozwiązanie pozwoli ci posiąść ową wiedzę bez względu na twoje ograniczenia czasowe. Jeżeli czujesz, że twoja praca nie jest dla ciebie do końca satysfakcjonująca, brak ci sił na wykonywanie obowiązków, a twoja energia nie jest taka sama, jak na początku kariery postaw na swój rozwój i wprowadź nowe zasady podczas prowadzonych zajęć.