Afazja – co to? Poznaj jej objawy

Udostępnij:

Afazja to dla wielu osób nieznany termin. Jest zaburzeniem, które może dotknąć zarówno dorosłych, seniorów, jak i dzieci. Czym właściwie jest afazja i jakie są jej objawy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Spis treści:

  1. Co to jest afazja?
  2. Objawy afazji
  3. Leczenie afazji

Co to jest afazja?

Afazja – co to za choroba? To stan, w którym występują trudności z tworzeniem wypowiedzi, ale również ich rozumieniem. Zaburzeniom mogą towarzyszyć również trudności z liczeniem, czytaniem, koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem. Afazja może przebiegać w sposób zróżnicowany, dlatego dzieli się ją na różne rodzaje, m.in. afazję ekspresyjną, impresyjną, mieszaną, amnestyczną oraz globalną. Ma również ogromny wpływ na samopoczucie oraz sferę psychospołeczną. Afazja jest zaburzeniem mowy powstałym na skutek uszkodzenia mózgu. Przyczyną powstania zaburzeń mowy może być udar, guz mózgu, nowotwór czy uszkodzenie mózgu na skutek wypadku.

Objawy afazji

Omówiliśmy już, co to jest afazja. Warto więc wspomnieć o tym, w jaki sposób może objawiać się ta choroba. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że afazja może przebiegać w różnoraki sposób, w zależności od danej osoby. Upośledzenie mowy może mieć różne stadium – od łagodnego do właściwie uniemożliwiającego komunikację. Do najczęstszych objawów afazji można zaliczyć pojawiające się trudności w nazywaniu i układaniu słów w sensowne zdania. Chory z afazją może również mylić słowa, opuszczać wyrazy, używać błędnych określeń lub tworzyć zdania niemożliwe do zrozumienia. Może mieć także problemy w rozumieniu mowy, a także z czytaniem i pisaniem. To wszystko powoduje, że osoby z afazją doświadczają znacznych trudności w życiu codziennym. Utrudnione porozumiewanie się z otoczeniem może prowadzić do depresji, zaburzeń lękowych oraz skłonności do izolacji społecznej.

Leczenie afazji

Leczenie afazji to długotrwały proces, a metod i technik terapeutycznych jest wiele. Ich skuteczność zależy jednak od kilku czynników jak czas trwania, rodzaj afazji czy wiek pacjenta. Leczenie afazji odbywa się na wielu płaszczyznach i wymaga współpracy z neurologiem, psychologiem, fizjoterapeutą. Zwykle wprowadza się również leczenie farmakologiczne, jeśli afazja powstała na przykład w wyniku udaru mózgu. W celu poprawy sposobu komunikowania się niezwykle pomocne jest podjęcie terapii logopedycznej. Zapoznaj się z naszą ofertą! Znajdziesz w niej szkolenia dla logopedów oparte na innowacyjnych metodach, między innymi niezbędnych do pracy z osobami z afazją.